Акваріуми на 10 л: різновиди, вибір, оснащення та утримання

Акваріуми на 10 л: різновиди, вибір, оснащення та утримання - Ветеринар

Підбираючи акваріум, необов’язково віддавати перевагу найбільшим і дорогим моделям. Невеликі, всього на 10 літрів резервуари, теж можуть виглядати дуже добре, до того ж багато місця вони не займуть. Такі акваріуми часто вибирають ті, хто займається розведенням рибок або вперше вирішив спробувати себе в акваріумістиці.

Мінуси і плюси

Акваріумні резервуари мають низку переваг і мінусів, з якими буде не зайвим ознайомитися тим, хто захотів придбати конструкцію такого типу. Починаємо з хороших сторін.

 • Ємності на 10 літрів будуть чудовою стартовою точкою. Це не є секретом, що утримання та обслуговування великих резервуарів вимагає досвіду і здібностей, а неприємності, що трапляються з ними, відображаються на фінансовому стані. У невеликому акваріумі все виправити набагато легше.
 • Десятилітрові ємності досить компактні, вони будуть просто прекрасним варіантом для малогабаритних квартир, крім того, в них зручно проводити нерест багатьох видів риб.
 • Такі акваріуми можна переносити з одного місця на інше, що зручно для акваріумістів-початківців, які тільки вчаться на власних помилках. З ємністю на 100 літрів такий прийом не пройде.
 • Доглядати за невеликим акваріумом набагато легше, ніж за просторою ємністю з різними рибами.

Все таки недоліки у подібного рішення теж є.

 • Розмір, який більшість вважають плюсом, для декого буде негативною стороною питання. Тому що в подібних акваріумах не можна розташувати багато рибок, а ще для утримання підійдуть не всі різновиди. З розміщенням рослин теж можуть з’явитися проблеми.
 • Якщо акваріум круглий, то його чистка викличе безліч незручностей. Фільтр в аналогічних ємностях стає брудним швидше, ніж у великих резервуарах, а тому постійна заміна води призводить до стресів мешканців такого житла.
 • Останній недолік теж стосується власне ємностей круглої форми. Така форма спотворює промені сонця, і рибам може здаватися, що на стінках щось рухається. Це їх лякає, змушує нервувати.

Акваріуми на 10 літрів бувають різних видів. Вкажемо основні моделі аналогічних ємностей.

 • Круглі. Це популярні, традиційні вироби, в яких відразу уявляється золота рибка. Виконані вони зі звичайного скла, класичний розмір у діаметрі — 29 см, у висоту дуже часто 24 см.
 • З прямими кутами. Дуже часто в такій формі випускаються сучасні наноакваріуми, обладнані безліччю цікавих функцій. Розміри аналогічних акваріумів — 20х20х25 см, іноді можуть траплятися відхилення. Також з прямими кутами моделі обладнані кришкою.
 • Квадратні . Такі вироби так само зручні та популярні, як і з прямими кутами, їх легко можна поставити на полицю шафи або стіл для офісу. Виглядають зі смаком, параметри здебільшого становлять 20,5х21,5х23 см.

Крім того, опис різновидів буде неповним, якщо не показати матеріали, з яких виконуються акваріуми.

 • Суцільноскляні. Це найкрасивіші, але неймовірно крихкі вироби, доглядати за якими необхідно досить акуратно. Суцільноскляні резервуари мають стояти на ідеально рівному місці, оскільки на кривій площі вони будуть з’їжджати або зовсім впадуть, що буде причиною загибелі підводних мешканців.
 • Каркасні. Це вже більш міцні конструкції, однак, не позбавлені деяких мінусів. Каркас робиться з металу, а це означає, при взаємодії з водою може іржавіти. Щоб уникнути отруєння вихованців, купуйте акваріуми з каркасом з нержавійки, а ще користуйтеся спеціалізованими очисними засобами.
 • Акрилові. Акрил, який є плексигласом, дає можливість створити чудові за своїм виглядом резервуари. Недоліком стане тільки те, що скло може помутніти і на ньому з’являться подряпини. Однак це здатне статися тільки через пару років постійного застосування.

Як підібрати?

Будь-яка людина купує акваріум з конкретною метою. В основному, тут можна відзначити дві мети:

 • резервуар, зручний тільки для риб, форма й особливості не мають значення;
 • ємність, призначена оформити інтер’єр і виділити смак власника.

У першому варіанті слід відразу дивитися на матеріал виготовлення. Зрозуміло, найкраще купувати конструкції з акрилу, оскільки звичайне скло легко б’ється. Крім того, товщина скляних стінок не повинна бути дуже маленькою, тим більше в моделях зі звичайним склом.

Завдяки цьому експерти рекомендують підбирати акваріум у магазинах, де ви зможете подивитися на нього, помацати. В інтернеті замовляти досить небезпечно. Також необхідно виділити такий момент, як кришка. Така річ особливо актуальна для прямокутних і квадратних акваріумів. Якщо кришки в комплекті немає, її необхідно купити самостійно.

Якщо ви купуєте акваріум більше як декоративний предмет, а різновиди рибок стоять на іншому місці, то тут форма, навпаки, буде особливо актуальною. Круглі акваріуми ідеально пасують як традиційним, так і сучасним дизайнам. В останніх вони згладять гострі кути кімнати, додадуть їй затишку. Подібні форми, як квадрат або прямокутник, підбираються тільки для сьогоднішніх інтер’єрів.

Крім вибору самого акваріума задумайтеся про купівлю різних аксесуарів, а ще купівлю красивого ґрунту і витончених рослин. Можна на додаток придбати кольорове підсвічування.

Важливо: купуючи акваріум, обов’язково просіть у продавця всі інструкції та сертифікати, супровідні документи і гарантійні талони.

Де встановити?

Завдяки розмірам невеликого акваріума у вашому будинку або квартирі знайдеться багато місць, де його можна поставити. Розглянемо кілька порад, які будуть корисні.

 • Поверхня, на якій стоятиме резервуар, має бути досить міцною, щоб витримувати вагу в 10 літрів. Це може бути, наприклад, стіл або стійка полиця.
 • Оскільки температуру в такому маленькому резервуарі важче контролювати, необхідно вибрати ділянку, яка розташовуватиметься далеко від опалювальних систем, а ще протягів. Якщо цього не зробити, почнуться перепади температур, неприйнятні для риб.
 • Акваріум не може стояти під прямими променями сонця, а ще в місцях, де занадто шумно. Усе це підштовхне стрес і хвороби вихованців.
 • Резервуар обов’язково має бути у вільному доступі. Вам має бути легко підійти до нього для годування і догляду. Крім того, професійні акваріумісти рекомендують розташовувати ємність на рівні очей, це викликає психологічний комфорт. Але якщо є в будинку моторні тварини, які живуть вдома, або малюки, акваріум необхідно розміщувати там, де у них не вийде до нього дотягнутися.

Як обладнати?

Гарний акваріум на 10 літрів обов’язково повинен мати правильне оснащення, адже від якості його елементів залежить здоров’я маленьких мешканців. Центральних елементів всього три: це обігрівач, компресор і фільтр, і про кожен з них ми розповімо окремо.

Обігрівач

Декому може здатися, що обігрівач — це абсолютно зайва річ, адже акваріум регулярно перебуває в умовах квартири, де тепло і добре. Однак це важливо виключно влітку і виключно при дотриманні всіх умов, наприклад, встановлення в місце, де немає протягів. Крім того, навіть у літній період дуже багато домовласників вмикають кондиціонери, встановлюючи їх на 18-20 градусів. Тому придбати обігрівач все ж доведеться, нехай навіть на надзвичайні ситуації. Підійдуть маленькі моделі, які здатні добре змінювати температуру води.

Компресор

Компресор — це обладнання, яке постачає акваріум додатковим киснем. У ємностях на 10 літрів він дуже необхідний, оскільки настільки невелику площу не заселити необхідним числом рослин. Фіксується пристрій на кришку резервуара або ззаду на стінку, а в сам акваріум опускається трубка, що подає кисень у воду.

Фільтр

Проблема більшості фільтрів у тому, що вони занадто об’ємні, а тому створюють сильні водні потоки, неприйнятні для деяких риб. Але в продажу є і досить невеликі моделі. Їхня потужність має бути дуже маленькою, щоб не дратувати рибок. Фільтр фіксується на стінку, він не повинен торкатися дна, а його трубка виходить назовні, пропускаючи повітря.

Вмикати фільтр необхідно не більше ніж на кілька годин, інакше бруд із води буде надходити назад в акваріум. Також, якщо це необхідно почистити резервуар або виловити рибу, фільтр обов’язково вимикають.

Що стосується освітлення, то в такому маленькому акваріумі його організувати легко. Додаткових ламп встановлювати не потрібно, вдень рибам вистачить денного світла або, якщо житлова площа темна, невеликої підвісної лампочки. Вночі рибкам світло не потрібне, тому що в природному середовищі проживання вони так само спостерігають зміну дня і ночі.

Як правильно утримувати?

Утримувати акваріум на 10 літрів дуже легко, важливо тут, дотримуватися міри в декораціях. Багато акваріумістів абсолютно не кладуть ґрунт і не садять рослини, облагороджуючи дно мінімальною кількістю моху. Такий акваріум ідеально підійде мінімалістичним квартирам. Однак якщо такий спосіб здається нудним, можна вибрати кілька дрібних рослин. Наприклад, це може бути ехінодорус, елодея, гетерантера та інші.

Що стосується ґрунту, то тут найкраще взяти грубофракційні склади, маленький ґрунт буде регулярно збаламучуватися. Відповідним рішенням стане дрібна галька, що в хаотичному порядку розмістилася на дні. Красиво оформити її можна кількома більшими каменями.

Догляд за акваріумом має бути постійним. Оскільки акваріум маленький, то його знадобиться регулярно контролювати: вчасно чистити, міняти воду на 20% щотижня, подавати кисень, прибирати залишки корму. Як «живих чистильників» можна вибрати маленьких сомиків, а ще кілька равликів.

Скільки і яких риб можна тримати?

Щоб акваріум радував око і виконував власну первісну функцію, його обов’язково необхідно заселити. Тут, зрозуміло, підійдуть не всі різновиди рибок.

Прекрасні варіанти:

 • гуппі;
 • неони;
 • півники;
 • даніо реріо;
 • сомики;
 • кардинали;
 • дрібні барбуси;
 • мікрорасбори.

Кількість рибок береться до уваги, виходячи з їхнього розміру і зграйних бажань. Наприклад, неончики, даніо реріо або мікрорасбори люблять жити з родичами, тому їх необхідно купувати відразу зграєю, по 5-7 рибок. На кожну особину потрібно не більше літра води, і обсягу акваріума абсолютно вистачить. Півників можна завести удвох (самку і самця), оскільки кожному з них знадобиться близько 5 літрів. Для гуппі або кардинала необхідно від 3 до 4 літрів на кожного.

Крім того, акваріуми на 10 л можна застосовувати не тільки для того, щоб завести рибок. Вони так само цілком підходять для креветок, молюсків, жаб. З креветок найкраще купувати вишневих або кристал, а що стосується равликів, то тут ідеально підходять ампулярія, хелена і неретина.

Якщо наприклад ми говоримо про жаб, то ідеальним варіантом буде гіменохірус: кілька особин дуже добре уживуться в акваріумі. Але необхідно не забувати, що акваріумам з жабами обов’язково необхідна кришка. Теж саме стосується і равликів: більшість із них так і намагаються вибратися на свободу.

Позначки:, , , , , , , ,
close