Оформлення акваріума: красивий дизайн своїми руками

Оформлення акваріума: красивий дизайн своїми руками - Ветеринар

Власники домашніх акваріумів з дуже великим ентузіазмом ставляться до його внутрішнього облаштування. Адже рибки такі ж живі істоти й улюблені улюбленці, з огляду на це, їхній дім має бути затишним і красивим.

Оформлення акваріума: красивий дизайн своїми руками - Ветеринар

Добре обраний аквадизайн — це не тільки жива рослинність, а й декоративне оформлення всілякими множинними декоративними фігурками, корчами, камінням.

При цьому необов’язково звертатися до дизайнерських агентств, кожен акваріуміст зможе скласти незвичайну і цікаву композицію, яка відповідатиме бажанням власника і повноцінному життю лускатих істот.

Стилі

У наш час є кілька дуже цікавих і популярних стилістичних рішень оформлення акваріума, що дозволяють створити всередині конструкції зі скла унікальну і виняткову композицію. Для первинних експериментів знадобляться маленькі акваріуми з об’ємом у 20, 30, 40 літрів.

Якщо є наявність хоча б мінімального досвіду створення аквадизайну, можна почати прикрашати дуже великі обсяги, мінімум на 50 або 60 літрів. А ось у конструкціях зі скла великих розмірів на 200 літрів і більше вдасться спорудити ціле підводне містечко з численними декоративними елементами. Рибкам неважлива краса будинку, основне, щоб у композиції були присутні відокремлені куточки, де лускатим створінням вдасться сховатися.

Необхідно познайомитися з дуже популярними акваріумними стилями.

Голландський

Історія появи цього стилю починається в 50-х роках минулого століття і відтоді користується великою популярністю у світі акваскейперів. Головна характеристика голландської стилізації акваріумів полягає в густо посаджених рослинах і щільно складених декоративних елементах, які займають фактично весь нерозділений простір. Тим більше це стосується нижньої частини акваріума.

При зоровому огляді на дні експозиції не повинно бути порожніх ділянок. Завдяки цьому потрібне розсадження великої кількості рослин різної величини, серед них вітається контрастне комбінування червоних і відтінків зеленого.

Середина акваріума має бути оформлена скомпонованими разом корчами або спорудою з каменів великих розмірів.

Справжній

Під час використання цього стилю акваскейперам важливо виділити максимальний зв’язок природних елементів. У композиції можуть застосовуватися дуже різні деталі, наприклад, камені або корчі. Необов’язково вони зобов’язані бути розставлені далеко один від одного, завдяки творчому підходу вийде з’єднати елементи природи в таємничій композиції, яка ховає в собі таємний задум.

Підібравши варіацію оформлення івагумі, акваріумістові знадобиться скласти незвичайну композицію з фігурок у вигляді декоративних будинків або кораблів, обставлених японськими карликовими деревами і камінням.

Особливим інтересом при розробці природного стилю користується варіація оформлення вабі-куса. Його характерною рисою вважається мохова купина, розташована над поверхнею середовища води.

Псевдоморе

Представлений стиль оформлення акваріума не вимагає від власного власника особливих витрат. Для створення псевдоморської обстановки знадобиться розташувати на дні акваріума традиційний ґрунт і посадити рослини, які не потребують спеціального догляду. Як підсвічування краще застосовувати лампи з блакитними тонами, щоб візуально вода набула морського відтінку. Як додаткові елементи, які дають змогу виділити тематику моря, застосовуються черепашки, необхідно пам’ятати про корали, а завершити оформлення цієї краси допоможуть штучні раковини.

Готова композиція викликатиме захват у гостей, усім здасться, що вони насправді потрапили на морську глибину. Але загалом такі акваріуми вважаються прісноводними, тому потрібно селити риб, які б відповідали цій обстановці.

Колекторський

Для багатьох акваріумістів створення голландського стилю в акваріумі може бути важкою роботою, тим більше це стосується новачків. Тому акваскейпери змогли створити спрощену голландську тематику, яку назвали колекторський стиль. Його роль полягає в розсадженні дрібнолистих і швидкозростаючих рослин, які дуже швидко зможуть збільшитися в розмірах і зайняти весь ґрунт.

Використовувати колекторський стиль краще в акваріумах з мінімальним об’ємом у 100 літрів.

Для конструкцій зі скла з меншим розміром колекторський стиль оформлення застосовувати не рекомендується. В іншому випадку все місце буде перекрито зеленими посадками, а рибкам та іншим істотам не залишиться порожнього простору для існування.

Сад каменів

Для багатьох сьогоднішніх інтер’єрів квартир і будинків вписати звичайні стилістики оформлення акваріума досить непросто. Так, конструкція зі скла, оздоблена в голландському стилі, не зможе чудово гармоніювати з квартирним дизайном hi-tech або loft. Японські дизайнери зуміли знайти рішення для такого проблемного питання. Вони змогли скомпонувати естетику прикрас, залишивши значну частину підводного простору незаповненим.

Щоб це зробити знадобитися застосовувати всього то традиційний ґрунт, пісок, кілька каменів, водорості килимового типу і маленьку зграйку дрібних риб. При цьому дуже головну роль відіграють камені. Досить застосовувати всього то 4 природних елементи, де 1 зобов’язаний мати великі розміри і бути основним, 2 камені мають бути середніх габаритів і бути додатковими.

А ось 4 камінь зобов’язаний відрізнятися найменшими найменшими розмірами, при цьому необов’язково застосовувати реальні камені, їх можна вибрати в зоомагазинах.

За мотивами казок

Казковий стиль акваріума є найяскравішим і найцікавішим, особливо часто його застосовують під час оформлення акваріумів у будинках, де проживають маленькі дітки. Дизайнерів відвідало натхнення на розробку стилю підводна казка після переглядів відомих мультиплікаційних фільмів “Немо” і “Русалонька”. Найперша казкова композиція, що з’явилася у водному оточенні домашніх акваріумів, здобула визнання акваскейперів і досі посідає верхню сходинку лідерських сходів.

Головне перед оформленням неухильно дотримуватися правил створення декору. Для початку скласти ескіз, підібраний із вподобаного мультиплікаційного фільму, вибрати відповідних за кольором і формою рибок. Як супутні елементи, можливо, знадобиться придбати черепашки незвичайних форм і різного розміру, а ще гроти, корали з неоновим переливом, штучні багатства. Виділити красу казкового світу зможуть маленькі водорості, невибагливі у догляді.

Діти з великим задоволенням коротатимуть вільний час біля казкового акваріума, тим паче якщо оформлення простору всередині буде представлено в композиції улюбленого мультиплікаційного фільму дитини.

Прикраси

Перед тим як приступати до створення особливого дизайну підводного інтер’єру, акваріумісту потрібно ознайомитися з певними правилами, якими необхідно керуватися не тільки вдома, а й у промислових роботах.

 • Найголовніше — це догляд за підводними вихованцями. Їх потрібно діставати з акваріума і на деякий час пересаджувати в окремий резервуар зі звичною акваріумною водою, завдяки чому вдасться уникнути каліцтв і станів стресу вихованців. Після прикраси рибки відправляються назад в акваріум з такою ж самою водою.
 • Велику увагу потрібно виділити дезінфекції елементів декорування, які будуть поміщені в середину конструкції зі скла.

На даний час кожен акваріуміст може красиво оформити власний акваріум найоригінальнішими елементами. Їх можна вибрати буквально в будь-якому зоомагазині, де є відділ для морських і прісноводних створінь.

Досвідчені консультанти допоможуть вибрати відповідні макети замків, черепашок, коралів і навіть каміння, якими вийде оформити акваріум відповідно до підібраного стилю.

Декоративний фон

Велику увагу акваріумістів при розробці унікальної атмосфери всередині акваріума приділяють декоративному фону. Він реалізується у вигляді барвистої плівки з різними зображеннями. Фон фіксується до задньої стінки акваріума ззовні, що вважається не тільки зручним для людини, а й безпечним для мешканців акваріума. Під час складання композиції деталі внутрішнього оформлення мають повільно переходити у фонову окантовку, завдяки чому акваріум отримує зоровий об’єм.

Раніше на ринках можна було зустріти декоративний фон із зображеннями, що відповідають підводному світу. Наразі кожен зазвичай купує для себе найоригінальніші однотонні плівки з різноманітною палітрою кольорів, а ще найоригінальніші малюнки, наприклад, каміння різних форм і розмірів або цеглинки. Окремо розглядаються фони із зображенням сюжетів із відомих мультиплікаційних фільмів.

У великих магазинах можна вибрати спеціальні набори, в яких присутні наклейки і макети, що відповідають підібраному стилю оформлення акваріумного простору. На даний час у продажу можна зустріти об’ємні декоративні фони, які закріплюються до задньої стінки акваріума, але виключно зсередини. Але досвідчені акваріумісти знають, що подібна прикраса може бути небезпечною для акваріумних мешканців.

Якщо ненавмисно фонова плівка відклеїться, рибка запливе за неї, самостійно вибратися з цієї пастки у вихованки не вийде.

Натуральні матеріали

Більшість акваріумних макетів, придбаних для декоративного оформлення простору всередині конструкцій зі скла, робиться зі штучних смол. Завдяки цьому, перед тим як встановлювати їх усередині акваріума і запускати вихованців, штучні прикраси варто обробити способом термічним. Разом зі штучними елементами користуються дуже гарним попитом натуральні натуральні прикраси, наприклад, корчі або каміння. З моменту появи ідеї оформлення акваріумних композицій натуральними матеріалами минуло багато часу, а дерев’яні гілки досі розкладаються в дуже оригінальних композиціях на дні акваріума. Дуже часто корчі використовуються як імітація коренів дерев. Також, з них можна створити оригінальний спуск схилу гір.

У багатьох випадках корчі застосовують як основу для закріплення моху, який реалізують у зв’язаному стані і фіксують ниточками до основи. Після чого зелений килим розростається і створює імітацію заростей. Деякі акваріумісти, купуючи натуральні корчі або знаходячи їх на вулиці, не займаються їхньою обробкою, що може негативно вплинути на стан води та діяльність акваріумного світу.

Навіть цей натуральний матеріал потрібно прокип’ятити, щоб врятувати деревину від шкідливих бактерій. За аналогічною схемою проходить обробка натуральних каменів.

Необхідно підкреслити, що матеріал кам’яний, на відміну від муляжу, що продається в зоомагазині, має набагато природніший вигляд. Виключно під час їхнього збору варто проявити певну обережність. Не всі камені підійдуть для прикраси домашніх акваріумів, більшість з них виділяють вапно, яке шкідливе для живих істот і рослин. Як прикрашають елементи найбільше буде підходити кварцовий камінь, базальт, граніт або піщаник.

Під час формування кам’яної композиції головне не забути врахувати майбутнє населення акваріума, яких вони будуть розмірів, їхні особливості та смаки. Наприклад, креветковим створінням до душі лазити в невеликих печерах, а циклідам краще гроти, виготовлені з пісковика.

Живі рослини

Особливу увагу під час оформлення акваріума приділяють рослинам, тому що вони служать рибкам як укриття і харчування. Плюс до цього, вони виділяють кисень, що є найголовнішою перевагою для розсадження живих декорацій.

Основне, щоб квітуча рослинність була безпечною. Акваріумістам, які не мають досвіду в цьому питанні, найкраще звернутися в спеціальний відділ зоомагазину, де консультанти зможуть вибрати підходящі живі декорації з урахуванням швидкості росту, риб, що проживають, і розмірів конструкції зі скла. Суворо забороняється збирати маловідомі різновиди рослин у природі та розсаджувати їх усередині акваріума.

Невірно підібраний кущ навіть маленьких розмірів може згубити акваріумне життя.

Ґрунт і пісок

Вкрай педантично необхідно поставитися до питань вибору ґрунту. Акваріумістам-початківцям рекомендується купувати вже готові ґрунтові суміші, оскільки при самостійному виготовленні взяти до уваги всі критерії та особливості компонування складових елементів досить важко. Наприклад, вибрати частинки одного розміру, вибрати всі деталі ґрунту у відповідній колірній палітрі. Крім того, головне не забути врахувати і різновиди риб, які проживатимуть в акваріумі, декоративне тло і композиційне оформлення.

В акваріумах, де будуть рости тільки живі рослини, застосовується додатковий шар ґрунту, званий сойло. Він розміщується між нижнім і верхнім покривалами декоративного ґрунту. Власне сойло підживлює коріння рослин корисними вітамінами і мінералами. Це ж стосується і піщаного дна. Хоча в акваріумах для риб пісок застосовується дуже і дуже рідко.

Штучні деталі

На сьогодні є дуже велике розмаїття штучних прикрас для акваріумів, серед них трапляються як дуже маленькі кущики рослин, так і дуже великі фонові стінки, які розташовують усередині конструкції зі скла із заднього боку. Ці стінки можуть мати дизайн схилу гір або закинутого палацу підводного царя, але дуже цікаво виглядатиме в декоративній конструкції образ затонулої Атлантиди.

Головне — пам’ятати, що всі штучні матеріали слід встановлювати в прісних акваріумах, морським рибкам штучний декор не підійде.

Порядок прикрашання

Досвідчений акваріуміст без особливих зусиль власними руками зможе правильно скласти композицію, відповідну до підібраного стилю, заздалегідь придбавши необхідні компоненти декору, рослини і ґрунт. А все завдяки черговості дій, яку досить важливо запам’ятати початківцям-шанувальникам акваріумів.

Зрозуміло, багато акваскейперів можуть поділитися різноманітними способами оформлення акваріумів, і обов’язково в іншій черговості, але найкраще не ухилятися від таких загально-прийнятих правил:

 • потрібно розібратися і підібрати відповідну стилістику оформлення акваріумного світу, після цього самостійно створити дизайн;
 • придбати обов’язкові елементи і декоративні предмети;
 • всі декоративні частини, навіть натуральні камені та корчі обробити належним чином;
 • на дно акваріума засипати шар ґрунтовки;
 • у разі оформлення живого прісноводного акваріума поверх ґрунтувального шару насипати сойло;
 • верхня частина сиплеться декоративним ґрунтом;
 • акуратно розмістити оброблені компоненти декору;
 • закріпити обладнання, а саме компресор, термометр, лампу, обігрівач;
 • посадити рослини, роблячи для них лунку;
 • акуратно залити воду;
 • додати в акваріум підводних мешканців;
 • морські корали розташовуються в останній момент після висадки рибок.

Красиві та незвичайні ідеї

Акваріумний дизайн для любителів риб відіграє значну роль. Скромна скляна банка з наявністю в ній пари рибок — зовсім неактуально для сьогоднішньої людини. Акваріумні особини, як і будь-який інший мешканець нашої планети, пройшли множинні кроки перевтілення, і це стосується не тільки зовнішнього вигляду, а й інтер’єру їхнього будинку.

Отже, голландський стиль. Ось вона краса зелені, що повільно переходить від низькорослого моху до високих рослин. Видно непідготовленим оком, що на дні акваріума відсутня порожнеча. У кожному куточку розміщується красиві кущики різного розміру, доповнені в глибині корчем.

Уявляючи справжній стиль акваріумного простору, на думку спадають різноманітні варіанти дизайну, кожен з яких можна втілювати в реальність. У цьому випадку з’являється відчуття, що акваскейпер переніс образ чудових гірських вершин у простори світу під водою. Акваріумні мешканці відчувають себе в цій обстановці вкрай комфортно і затишно. На дні проглядаються низькорослі чагарники різних форм, кожен з яких ідеально вписується в єдину композицію.

Багато акваріумістів думають, що утримувати морський акваріум досить непросто, і це так і є. Але ж можна прісний акваріум красиво оформити в морській тематиці, та так, що ніхто не зможе знайти відмінності.

Головне — правильно вибрати декорації, фон і підсвічування. У такому варіанті господар акваріума продумав усі деталі до дрібниць. Яскраві корали, квітчасті рибки, кам’яні декорації та черепашки. Лише досвідчений майстер зможе впізнати незвичайну стилістику.

Краса і вишуканість колекторського оформлення стилю акваріума тонко відчувається в представленому варіанті. Акуратне маленьке дерево, розміщене в самому центрі, ніби випускає коріння назовні, а решта дна вкрита швидкозростаючою підводною травичкою, яку легко підрізати, а якщо знадобиться — відщипнути.

При першому погляді стає зрозуміло, що мова піде про стиль сад каменів. Якщо при загальному описі не було зрозуміло, який вигляд має композиція, то наочний приклад вже змушує висловлювати бурхливу фантазію. Кам’янистий акваріум злегка навіює свіжість і одночасно зачаровує власною зоровою легкістю.

Сучасні акваріуми в казковому стилі вимагають інноваційного підходу. Будь-яка дитина скаже, що на дні морському живе Губка Боб.

Щоб дитина виявилася задоволеною, в акваріумі можна зробити образ містечка Бікіні-Ботом.

Позначки:, , , , , ,
close