Національний парк “Бурабай”: легенди, природа, особливості відпочинку

Курорт Бурабай відомий далеко за межами Казахстану. Його називають казахстанською Швейцарією за схожість рельєфу і клімату. Які тут є природні пам‘ятки і в чому особливості відпочинку?

Особливості курорту Бурабай (Борове)

Де знаходиться Бурабай? Курорт розташований в Акмолинській області, на території Державного національного природного парку «Бурабай», включеного до переліку особливо охоронюваних територій РК. Безпосередньо сама курортна зона Бурабай розташована на східному березі однойменного озера.

Географічно Бурабай — це невисока гірська місцевість із рідкісними за красою височинами, озерами та лісами Казахського дрібносопічника. Назва курорту, за переказами, походить від слова «бура» (‘верблюд’) — священної тварини, яка захищала людей від небезпеки. Коли вороги його смертельно поранили, він перетворився на гору з двома вершинами, які нагадують його горби.

Назва місцевості Борове походить від назви станиці російських козаків Боровська, заснованої 1870 року. Водночас озеро назвали Боровим через хвойні бори, що ростуть по його берегах. Історична назва озера — Аулієколь (‘священне озеро’).

Чим славиться Бурабай? Цілюща сила місцевості відома понад століття. З 1910 року тут стали лікувати легеневі захворювання, зокрема туберкульоз. У 1920 році було відкрито курорт загальнодержавного значення. До кінця ХХ століття це вже був відомий у світі природно-оздоровчий лісовий комплекс «Бурабай». Санаторії та пансіонати оповиті смолистим ароматом прибережних лісів, володіють лікувальними грязями, мінеральними водами.

Оздоровчий ефект дає клімат місцевості в поєднанні з магічним впливом свіжого хвойного повітря. Кандидатка сільськогосподарських наук Евеліна Обезінська характеризує його як різко континентальний, із суворою зимою, затяжною весною, спекотним літом, теплою тривалою осінню.

Коли краще їхати в Бурабай? Для любителів літнього відпочинку купальний сезон відкривається наприкінці травня-початку червня і триває до вересня. Вода в озері прогрівається до +20 °С.

Зимовий відпочинок не менш привабливий, особливо в новорічні та різдвяні свята. Вершини вкриваються снігом уже в жовтні, можна взяти напрокат сноуборди, лижі. Біля озера Щуче відкрито «Лапландію» — резиденцію Санти з безліччю дитячих розваг.

Курортний сезон у Бурабаї цілорічний. У будь-який час для відпочивальників доступна розвинена інфраструктура: готелі, гостьові будинки, бази відпочинку, житло в приватному секторі. Туристам — любителям дикого відпочинку, можна розбивати намети, але тільки в передбачених для цього місцях.

Як дістатися до Бурабая? З Астани до курорту Бурабай відстань 260 км. Її можна подолати на машині. Можна вирушити залізницею до міста Щучинськ, вийти слід на станції «Курорт Бурабай». Звідси залишається 20 км до самого пункту призначення. З автовокзалу кілька разів на день ходять автобуси.

Природні пам’ятки Бурабая

У природному парку туристів і відпочивальників приваблюють мальовничі, оповиті легендами гори, безліч великих і малих озер, листяні та хвойні ліси.

Озеро Бурабай

Центр курорту — озеро, внесене до переліку заповідного фонду РК. Вода в озері здавна відома своєю цілющою силою. Вона настільки чиста і прозора, що видно дно. Воно піщане, як і пляжі на східному березі, місцями кам’янисте. З інших трьох боків озера береги гранітні. Тут багато невеликих заток, які відомі цікавими природними об’єктами.

Скельний острів Жумбактас

В одній із заток розташувався кам’яний острів Жумбактас, висота якого близько 20 м. В острові загадкової форми багато хто бачить фігуру сфінкса, дівчину, стару або закоханих. Легенда про походження острова пов’язує скелю з історією нещасного кохання дівчини з багатої сім’ї та бідного хлопця. Вони втекли від сім’ї, але її брати нагнали втікачів і застрелили хлопця. Пара скам’яніла і перетворилася на цю красиву скелю, щоб завжди бути разом.

Гора Окжетпес

Поруч із цією затокою на березі розташована не менш знаменита пам’ятка — гора Окжетпес. Найпоширеніші легенди про цю гору пов’язані з її назвою, яка означає ‘не долетить стріла’.

Одна легенда розповідає про полонену красуню. Її мали видати заміж за воїна, стріла якого влучить у хустку на вершині скелі. Жодна стріла не долетіла, а дівчина вважала за краще кинутися в озеро, щоб не стати дружиною нелюбого.

Інший переказ про богатиря, якого витримував тільки слон, а стріли ворогів ледь долітали до його грудей. Вороги підстерегли його під час відпочинку, і, щоб не стати їхнім бранцем, він перетворився на гору Окжетпес.

Гора Кокшетау

Знаменита гора Кокшетау — найвища точка природного парку Бурабай. На висоту 947 м прагнуть піднятися багато туристів, щоб з висоти побачити панораму всього заповідного парку. Вершина гори часто оповита хмарами, що надає їй синюватого відтінку. Через це прижилася інша назва пам’ятки — Синюха.

Озеро Щуче

У природному парку Бурабай 14 великих озер і багато дрібних. Найбільше — озеро Щуче, яке входить до групи Кокчетавських озер. Воно внесено до переліку державного природно-заповідного фонду. З усіх боків озеро оточене лісом. Назву свою водойма отримала від великої кількості щук у його водах. Але водиться тут багато інших видів риб і раки.

По берегах озера розташовано безліч санаторіїв, баз відпочинку, таборів. З початку літа в озері вже можна купатися. До приємного відпочинку спонукають чисті пляжі з м’яким піском, можливість покататися на човнах і катамаранах. Цілий рік відкрито туристичні маршрути для піших і кінних прогулянок, доступні в певний час риболовля та полювання.

Танцюючий гай

У межах курортної зони Бурабай, на східному березі озера Борове є міні-парк, який називають танцюючим гаєм. Тут наче застигли в танці химерно вигнуті берези. Ефект виник внаслідок зсуву ґрунтів у цьому місці та сильних вітрів.

Курорт Бурабай приваблює вітчизняних і зарубіжних туристів. Багато хто їде сюди не тільки помилуватися красою, а й оздоровитися в унікальній природній барокамері.

Позначки:, , , , , , ,
close