Найбільші зірки у Всесвіті: топ-10

Найбільші зірки у Всесвіті в тисячу разів перевищують розміри Сонця. Ці гіганти досягають розмірів планетарних систем. Деякі зірки зі списку десяти найбільших можна побачити в нічному небі.

UY Щита

UY Щита — яскравий червоний надгігант. Вважається найбільшою з відомих людству зірок у Всесвіті. Розташована в сузір’ї Щита південної півкулі.

Зірка гігантських розмірів: її діаметр — 4 млрд км, а отже в 1700 разів більша за сонячну. Діаметр дорівнює 16 астрономічним одиницям (одна астрономічна одиниця — це відстань від Сонця до Землі).

Зірка знаходиться на відстані 9 500 світлових років від нас, тому земляни бачать UY Щита такою, якою вона була 9,5 тис. років тому.

Якщо помістити надгіганта в центр Сонячної системи, він би досяг орбіти Урана — передостанньої планети в системі. Обсяг зірки в 5 млрд разів більший за обсяг Сонця.

Сузір’я Щита, в якому розташована величезна зірка, можна спостерігати в Казахстані влітку. Сузір’я знайдете за його сусідом — сузір’ям Орел із яскравою зіркою Альтаїр. Однак для спостережень знадобиться бінокль або підзорна труба. В умовах світлового забруднення міськими вогнями знадобиться телескоп.

Хоча зірка і величезна, вона виглядає тьмяно. Виною тому велике скупчення газу на шляху між нею і Землею. Якби не ця перешкода, UY Щита була б одним із найяскравіших об’єктів у нічному небі.

VY Великого Пса

VY Великого Пса — червоний гіпергігант. Знаходиться в сузір’ї Великого Пса.

Зірка в 1 400 більша за Сонце. Попри це, вона має дуже маленьку густину, тому зірка всього в 17 разів важча за Сонце. За масою і розмірами VY Великого Пса близька до межі Хаясі — значення розмірів, більше яких зірка вирости не може.

Зірка багата киснем, проте вона легка: її щільність нижча за щільність повітря. Якщо VY Великого Пса помістити в центр нашої планетарної системи, вона досягне краями орбіти Юпітера або навіть Сатурна. Зірка продовжує розширюватися і вже зараз у 3 млрд разів перевищує об’єм Сонця.

Відстань до гіганта — 3 900 світлових років. Надгігант не стабільний. Уже зараз більша частина маси зірки скинута в навколишній космічний простір. У найближчі 100 тис. років на зірку чекає один із двох катастрофічних сценаріїв:

  1. Вона вибухне як наднова. Вибух матиме галактичну потужність і стерилізує гамма-променями космічний простір навколо на відстань багатьох світлових років.
  2. Зірка стиснеться в чорну діру і почне «всмоктувати» в себе навколишню матерію.

Спостерігати гіганта на зоряному небі можна взимку, бо в цей час найкраще видно сузір’я Великого Пса. Знайдете його праворуч від сузір’я Оріона, VY Великого Пса знаходиться нижче і лівіше від Сіріуса.

WOH G64

WOH G64 — третя зірка за величиною серед зірок у осяжному Всесвіті. Належить до червоних надгігантів. Знаходиться в сузір’ї Золотої Риби південної півкулі, тому в РК її побачити не вийде. Об’єм зірки можна порівняти з іншими лідерами і за різними оцінками досягає показника 1 500 розмірів Сонця.

Зірка унікальна тим, що її оточує величезна пилова хмара у вигляді тора. Цей «космічний бублик» у 30 тис. разів більший, ніж відстань від Землі до Сонця. Хмара заважає світлу зірки пробиватися, тому в гіганта неприродно маленька світність.

Раніше зірка була більш масивною. Через процес утворення зоряного вітру (витік речовини зірки в космічний простір) вона втратила до третини своєї маси.

WOH G64 розташована в сусідній нам галактиці Велика Магелланова Хмара на відстані близько 163 тис. світлових років. Світло зірки, яке зараз спостерігаємо, було нею випромінено, коли на Землі мешкали неандертальці.

VV Цефея А

VV Цефея — подвійна зірка затемненого типу. Складається із зірок А і В. Зірка А — четверта за розмірами відома людям зірка, третя — в нашій Галактиці.

Вона належить до червоних гіпергігантів, перевершує Сонце в 1050-1900 разів. Світність перевищує сонячну в 200-500 тис. разів, а маса — в 25-100 разів. VV Цефея А повільно втрачає масу через зоряний вітер.

Навколо зірки А обертається зірка В. Зірці В потрібно близько 20 років, щоб зробити повний оберт навколо гігантської зірки. Сама зірка В середня: за розмірами всього лише в 10 разів більша за Сонце.

KW Стрільця

KW Стрільця — це червоний надгігант у сузір’ї Стрільця. Він розташований на відстані 9 800 світлових років від Сонця, має видиму зоряну величину 9.35, тобто він невидимий неозброєному оку.

Світність KW Стрільця приблизно в 370 000 разів більша, ніж у Сонця, а його діаметр 1460 разів більший за нашу зірку. Якби поставити KW Стрільця замість Сонця, то його край пройшов би посередині між орбітами Юпітера і Сатурна.

V354 Цефея

V354 Цефея — червоний надгігант у сузір’ї Північної півкулі Цефей. Знаходиться в Чумацькому Шляху на відстані близько 9000 світлових років від нашої планети. Максимальна оцінка розміру планети — 1 млрд км, поміщена в середину Сонячної системи зірка досягла б орбіти Юпітера.

Хоча світність зірки в 400 тис. разів більша за Сонце, через далеку відстань на небі V354 Цефея неможливо розгледіти неозброєним оком. Однак за допомогою телескопа можна помилуватися на гіганта: побачите його в нижній частині сузір’я Цефей.

Мю Цефея

Мю Цефея, або гранатова зірка Гершеля, — червоний надгігант у сузір’ї Цефея. Одна з найпотужніших зірок у Галактиці Чумацький Шлях. Гігант у 650-1420 разів більший за Сонце.

У РК Цефей спостерігається весь рік, але найкраще його видно з серпня по січень. Сузір’я легко знайти в нічному небі за його сусідами: Цефей розташований між Полярною зіркою, W-подібною Кассіопеєю і схожим на хрест або птаха сузір’ям Лебідь. Зірка розташована трохи нижче найяскравішої зірки сузір’я Альдераміна.

V509 Кассіопеї

V509 Кассіопеї — зірка в сузір’ї Кассіопеї, жовтий гіпергігант. Знаходиться на відстані 7 800 світлових років від Землі. Вона перевищує Сонце у від 400 до 900 разів і важча у 25 разів.

Зірку можна спостерігати неозброєним поглядом. Оскільки Кассіопея вважається сузір’ям північної півкулі, жителі РК можуть легко помилуватися гігантом. Знайти сузір’я Кассіопеї нескладно: воно виглядає як буква W. Верх W звернений у бік Малої Ведмедиці та Полярної зірки.

Бетельгейзе

Бетельгейзе — яскрава зірка нічного неба, червоний надгігант. Знаходиться в сузір’ї Оріона. Бетельгейзе в 650-800 разів більша за Сонце. Якби в центр Сонячної системи помістили цю гігантську зірку, то вона б поглинула Меркурій, Венеру, Землю і Марс.

Хоча зірка величезна за розмірами, її маса всього лише в 17 разів більша за сонячну. Відстань до зірки — 500-600 світлових років.

У зірки є інші історичні назви:

  • Аз-Зіра;
  • Аль-Манкіб;
  • Баху та ін.

Усі вони перекладаються як ‘рука’ або означають її частину, тому що в сузір’ї Оріона Бетельгейзе розташована на місці руки або плеча міфологічного персонажа.

Зірку легко розгледіти неозброєним поглядом. Робити це краще взимку, оскільки в цю пору року сузір’я Оріон піднімається над горизонтом. Бетельгейзе — ліва верхня зірка сузір’я. Люди з хорошим зором побачать червонуватий відтінок гіганта.

Антарес

Антарес — червоний надгігант, одна з найяскравіших зірок нічного неба. Знаходиться досить близько до нас: відстань до Сонця оцінюється в 600 світлових років. Знаходиться в Бульбашці I — сусіді Місцевої бульбашки, до якої разом з Альдебараном, Альфою Центавра, Вегою, Альтаїром, Капелою та іншими зірками входить Сонячна система.

Антарес — впізнавана з давніх-давен зірка. Давньоєгипетські храми орієнтовані таким чином, що світло Антареса відігравало певну роль у церемоніях, які в них відбувалися. У Стародавній Персії вона вважалася царською зіркою. В арабському світі її називали Калб-аль-Акраб (‘серце скорпіона’).

Зірка така яскрава, бо в 400-600 разів більша за Сонце і розташована дуже близько до Землі. Якщо помістити Антарес у центр нашої системи, то він поглинув би все до Марса, а короною торкався б Юпітера. Зірку добре видно наприкінці весни. Знайдете її в сузір’ї Скорпіона.

Людям здається, що вони крихітні мешканці на невеличкій планеті, якщо порівнювати Землю із Сонцем. Однак є у Всесвіті супергіганти, порівняно з якими Сонце — жовтий карлик. Усвідомити розміри Всесвіту неможливо, але знання про найгігантськіші світила допоможе переосмислити місце людини у світі.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , ,
close