Які види артрозу існують і як його вилікувати?

Які види артрозу існують і як його вилікувати?

Остеоартрит (артроз) – найпоширеніша причина болю в суглобах. Він виникає внаслідок пошкодження хряща та інших структур суглоба. Остеоартрит призводить до інвалідності та зниження якості життя. Хоча остеоартроз неможливо вилікувати, існує багато способів зупинити його прогресування та покращити функціонування опорно-рухового апарату [1].

Остеоартроз є хронічним і супроводжується болем, а іноді і запаленням. На жаль, це суттєво знижує якість життя, в основному жінок, оскільки серед хворих на даний вид недуги переважають жінки [2]. Варто знати, що дегенерація суглобів є прогресуючою хворобою, лікування якої може уповільнити дегенеративні зміни в суглобах. Дегенерація коліна відчувається трохи інакше, ніж дегенерація стегна або хребта [3].

Перед ти, як дізнатися як лікується артроз, варто вияснити його причини.

Дегенеративні зміни, що супроводжують захворювання, породжують безліч різних недуг. До найбільш характерних симптомів відносяться:

  1. Біль в уражених суглобах.
  2. Припухлість і припухлість, особливо у фазах загострення захворювання.
  3. Грипоподібні симптоми, такі як субфебрильна температура, слабкість і біль у м’язах.
  4. Ригідність суглобів, що ускладнює рух або маніпуляції з ураженими суглобами.
  5. Зменшення амплітуди рухів у суглобах і ослаблення м’язової сили [4].

Через чергування фаз загострення та ремісії симптомів час від часу змінюються. Варто підкреслити, що початок захворювання може бути раптовим і нагадувати симптоми грипу. Хоча це трапляється нечасто, але ймовірно, тому варто регулярно проводити лабораторні дослідження. Рентгенографія не завжди покаже дегенеративні зміни, особливо якщо ми маємо справу з початковою стадією захворювання [2].  

Види артрозу

Найпоширеніші символи, яких ми можемо виділити, включають:

  1. Остеоартроз суглобів кистей.
  2. Остеоартроз кульшового суглоба.
  3. Остеоартроз колінних суглобів.
  4. Дегенеративне захворювання хребта.

Коли зміни відбуваються в кількох місцях, говорять про поліартикулярну дегенерацію [1].

Деформуючий артроз стадії:

  • Перша. Проявляється незначними симпотмами – «першими дзвониками»;
  • Друга. Біль регулярний, з’являється після навантажень. Хрящова тканини уражена. Коліно злегка деформоване;
  • Третя. Хрящів немає, а кістки зрощуються разом. Людина не може рухатися взагалі. У 6,5% випадків гонартроз призводить до інвалідності.

Як лікувати артроз?

Щоб правильно спланувати процес лікування артрозу, необхідна правильна діагностика. Лабораторні та візуалізаційні дослідження відіграють тут надзвичайно важливу роль. У випадку з першими необхідно перевірити показники, які можуть однозначно свідчити про початок захворювання [2].

Процес лікування можна розділити на немедикаментозний і медикаментозний. У першому випадку дегенеративні зміни в суглобах лікують компресами з льодом і кріотерапією, а при значному загостренні симптомів суглоб знерухомлюють. Також рекомендується підтримувати належну масу тіла і зменшити навантаження, які можуть ще більше прискорити дегенеративні процеси [3].

Медикаментозне лікування артрозу засноване на застосуванні знеболюючих препаратів, таких як парацетамол, при виражених симптомах рекомендуються навіть опіоїдні препарати. Як ще лікувати дегенерацію суглоба? Коли зміни досягли дуже поширеного рівня, розглядається необхідність хірургічного втручання . Популярною процедурою тут є артродез – зміцнення суглобів, яке, з одного боку, зменшує біль, а з іншого – майже повністю позбавляє рухливості. У менш запущених випадках артроскопію можна використовувати для резекції фрагментів пошкодженого хряща, кісток або зв’язок. Періодично це може призвести до значного поліпшення функціонування. Однак повністю вилікувати хворобу неможливо [4].

Ліки від артрозу коліна, хребта назначає лікар в результаті ретельних досліджень.

Література

1. Chen, D. et al. (2017) “Osteoarthritis: Toward a comprehensive understanding of pathological mechanism,” Bone Research, 5(1). Available at: https://doi.org/10.1038/boneres.2016.44.

2. Yunus, M.H., Nordin, A. and Kamal, H. (2020) “Pathophysiological perspective of osteoarthritis,” Medicina, 56(11), p. 614. Available at: https://doi.org/10.3390/medicina56110614.

3. Gwynne-Jones D.P., Gray A.R., Hutton L.R., Stout K.M., Abbott J.H.: Outcomes and Factors Influencing Response to an Individualized Multidisciplinary Chronic Disease Management Program for Hip and Knee Osteoarthritis. J Arthroplasty. 2018; 33:2780-2786.

4. Tashjian R.Z., Chalmers P.N.: Future Frontiers in Shoulder Arthroplasty and the Management of Shoulder Osteoarthritis. Clin Sports Med. 2018; 37:609-630.

Позначки:, , , , , , , , , ,
close