Закоханість: що це таке і скільки триває

Немає повісті сумнішої на світі, ніж повість про Ромео та дівчат, у яких він закохувався до Джульєтти. Юнак щиро вважав кожну нову пасію істинним коханням, але через кілька днів закохувався вже в іншу. Що таке закоханість, як вона проявляється і скільки триває, пояснили психологи Михайло Лабковський і Павло Раков.

Що таке закоханість

Закоханість — психоемоційний потяг до людини. Деякі люди плутають цей стан зі статевим потягом. Закоханість не обмежується виключно фізичною сферою, вона зачіпає психоемоційний стан людини. Почуття закоханості може бути одностороннім і не залежати від наявності відповідних почуттів з боку об’єкта закоханості.

Закоханість супроводжується ейфорією, своєрідним затуманенням свідомості, яке часто призводить до помилкової оцінки об’єкта бажання. Закохана людина закриває очі на недоліки коханого, протиріччя в його поведінці. Вона ідеалізує позитивні якості особистості, які набувають для неї більшої цінності.

На думку італійських дослідників Донателли Марацціті та Доменіко Канале, закоханість позначається не тільки на психологічному стані, а й на фізіології. Почуття, що спалахнуло, провокує в організмі гормональні зміни. У крові закоханих змінюється кількість кортизолу і тестостерону, що часто відбивається на поведінкових рисах і темпераменті.

Закоханість — нестійкий психоемоційний стан свідомості. Вона існує як одна з фаз стосунків. Згодом почуття переростає в любов або остигає. Які ознаки закоханості? Для стану закоханості характерні такі поведінкові зміни:

  1. Спроби зловити погляд об’єкта обожнювання. Закоханий дивиться на об’єкт із захопленням і захопленням.
  2. Втрата апетиту і відчуття легкого сп’яніння. Підвищення рівня окситоцину в крові призводить до притуплення почуття голоду і зниження необхідної організму кількості калорій.
  3. Прагнення постійно тримати об’єкт закоханості в полі зору і за можливості торкатися до нього.
  4. Складнощі з вираженням думок під час розмови з тим, у кого закохалися.
  5. Прискорене дихання, яке провокує викид адреналіну при вигляді об’єкта закоханості.
  6. Розширення зіниць при вигляді об’єкта обожнювання. На думку Гізер М. Чепмен і групи американських учених, така реакція організму спровокована підсвідомим прагненням цілком охопити образ об’єкта пристрасті.
  7. Нечутливість до болю. На думку Джареда Янгера та інших дослідників медичної школи Стенфордського університету, почуття закоханості чинить на людину вплив, який можна порівняти з ефектом знеболювальних препаратів.
  8. Прагнення опікати обранця, піклуватися про нього.

Скільки триває закоханість

Автор публікацій про здоров’я і медицину Шарлін Лайно вважає, що стан закоханості сприяє поліпшенню фізичних результатів людини. Вона старанніше займається спортом, прагне поліпшити зовнішні показники і стати більш привабливою для коханої людини. Найчастіше цей стан минає через кілька місяців.

Через скільки минає закоханість? Однозначної відповіді на це запитання немає. Вважають, що закоханість у середньому може тривати до двох років. Причому її тривалість не залежить від статі людини: у чоловіків і жінок закоханість триває однаковий час.

Більшою мірою на тривалість цього стану впливають особистісні якості закоханих, їхній темперамент і ставлення до обранця. В одних випадках почуття минає вже через місяць після знайомства, в інших — триває роками.

Скільки триває закоханість? На думку психолога Михайла Лабковського, стан закоханості триває до трьох місяців. У цей період закоханий бачить перед собою не реального партнера, а його ідеалізований образ. Поступово рівень окситоцину та інших гормонів нормалізується, внаслідок чого людина перестає бачити в рожевому кольорі об’єкт закоханості та стосунки з ним.

Згоден із цією думкою психолог і особистісний тренер Павло Раков. Він упевнений, що закоханість часто супроводжується ідеалізацією партнера і зосереджується на зовнішності або певних особистісних якостях. Однак фізична привабливість коханого не забезпечує стабільного успіху в довготривалих стосунках.

Щойно партнери стикаються з першими труднощами, ідеальний образ розсипається. Закохані пізнають одне одного, виявляють розбіжність у поглядах на життя або суперечливі риси характеру. Якщо обранець не виправдовує очікувань, то закоханість випаровується.

Закоханість — складний психоемоційний стан людини, який вчені точно не можуть пояснити. Численні любовні історії людства доводять, що почуття може швидко зникнути або перетворитися на міцне справжнє кохання на все життя. Яким буде підсумок, залежить від самих закоханих.

Унікальна добірка новин від нашої редакції

Позначки:, , , , , ,
close