Ентероколіт у собаки

Запальні процеси в травному тракті у домашніх чотириногих – постійна причина звернення до ветеринарної клініки. Одним з популярних хвороб, з яким стикається більшість любителів собак – ентероколіт. Це запалення, що локалізується в області тонкого і товстого відділу кишечника.

Виникати ентероколіт може як звичайне отруєння при поїданні несвіжих продуктів. Небезпека полягає в тому, що ентероколіт при відсутності раннього лікування, може завершитися загибеллю собаки.

Причини розвитку ентероколіту у собаки

Факторів, що провокують початок процесу запалення в кишечнику, багато. Запалення в стінках кишечника майже завжди супроводжується активізацією патогенної мікрофлори, що призводить до початку проявів алергії і допустимих некротичних змін тканини кишечника.

Дуже частими у ветеринарній практиці вважаються ентероколіти бактеріальної етіології, що пов’язано з неякісним харчуванням. Тварина може інфікуватися сальмонельозом, а при приєднанні вірусної інфекції, стан погіршується в кілька разів. Відсутність своєчасної професійної допомоги може завершитися смертельним результатом.

Крім цього, причинами розвитку ентероколітів у собак, вважаються:

  Не звертаючи уваги на те, що ветеринарні доктора кожен раз нагадують про необхідність проводити протипаразитарні обробки, не всі господарі дотримуються даного правила, вважаючи ліки шкідливою хімією, без якої можна обійтися. Гельмінтози ж куди небезпечніше, ніж може здатися з першого погляду. Інфікування може статися при простому обнюхуванні предметів на вулиці або ж їх облизуванні. Крім стрічкових гельмінтів, собака може інфікуватися ехінококоз, лікування якого проблемніше і важче, ніж звичного токсокароза. Якщо собака отримує справжній корм, необхідно ретельно стежити за якістю їжі. Дуже часто, серйозні отруєння тварини з’являються при поїданні їм зіпсувалися продуктів. Небезпечні речовини провокують на перших кроках роздратування стінок кишкового тракту, надалі викликаючи запальні процеси. Злоякісні і доброякісні пухлини працюють однаково, порушуючи спочатку перистальтику кишечника, а потім провокуючи запалення, некрози і інші великі зміни. Ентероколіт в даному випадку вважається додатковим симптомом до наявних порушень.

 • Падіння захисних сил організму. Ентероколіт може з’являтися у собак з ослабленим імунітетом. Недоотримуючи корисних речовин поряд з кормом, тварина починає слабшати. Відомо, що близько 80% імунної системи розміщено поряд з кишечником. Ентероколіт провокує зменшення імунітету, саме так як зменшення імунітету в результаті інших причин, може викликати запалення в слизових оболонках тонкого і товстого кишечника.

Необхідно ретельно стежити за зміною в стані власного улюбленця, відзначаючи будь-які порушення в його стані.

При найменших підозрах на ентероколіт у собаки, господареві слід негайно звертатися до ветеринарної лікарні за допомогою і допомогою.

Симптоми ентероколіту у собак

Ознаки розвитку ентероколіту важко пропустити. У групі ризику по захворюванню ентероколітом знаходяться цуценята і собаки старше 7-ми річного віку. Залежно від стадії патологічного процесу будуть виникати хворобливі симптоми. Впливають на прояв симптоматики перш за все важливі фактори і стан захисних сил організму.

Гостра форма запалення слизових кишкового тракту вимальовується:

 • нападами нудоти і подальшої блювоти;
 • помилковими нападами до акту дефекації; зі смердючим запахом, домішками слизу, а часом і прожилинами крові;
 • зміна стану шерсті і шкіри;
 • випадання прямої кишки — при сильних розладах стільця;
 • болі в області живота і лихоманка в результаті сильного зневоднення і занепаду сил.

Хронічна форма патології відрізняється різкою втратою ваги, проносами, що чергуються з запорами, млявістю і апатією тварини. Як при гострій, так і при хронічній формі запалення слизових оболонок кишечника, відзначається відмова від великих прогулянок і їжі. Погіршувати стан тварини при ентероколіті здатні хронічні внутрішні патології.

Постановка точного діагнозу надзвичайно важлива для розробки правильного лікування. Діагностика виконується в умовах ветеринарної клініки і в себе включає:

 • загальноклінічний огляд;
 • загальний аналіз крові;
 • аналіз калу-корисний для виявлення гельмінтозів;
 • біохімію крові для виявлення патологічних змін в роботі підшлункової залози або печінки;
 • аналіз електролітного складу крові;
 • рентгенографія і діагностика за допомогою ультразвуку для візуалізації проблем всередині кишечника (наявність чужих предметів, пухлин, допустимих перфорацій);
 • ендоскопія-проводитися з метою оцінки внутрішнього стану запалених стінок і паралельного взяття біологічних матеріалів для проведення біопсії.

При занедбаному стані тварини з ентероколітом, ветеринар може почати екстрене лікування без отримання даних аналізів. Лікування полягає у введенні препаратів, купирующих напади блювоти, вливанні електролітних розчинів через крапельницю для підтримування життєвих сил тварини і стабілізації стану.

Лікування ентероколіту у собак

Терапія діагностованого ентероколіту полягає в використанні медикаментозних препаратів і призначення спеціального харчування. Залежно від причин, що спровокували розвиток ентероколіту і загального стану пацієнта, лікування відрізняється.

В основному, схема терапії процесів запалення в стінках кишечника виглядає так:

 • призначення розчинів глюкози і Рінгера-Локка для усунення зневоднення;
 • введення ферментативних препаратів( наприклад, Проколін), для збільшення якості процесу всмоктуваності корисних речовин з їжі;
 • введення медичних препаратів, що дозволяють видалити дискомфорт і біль в області кишечника-Альмагель або Гастрофарм (також застосовуються відвари ромашки або звіробою);
 • призначення протибактеріальних препаратів, що дозволяють швидко впоратися з дисбактеріозом;
 • введення спазмолітиків для зняття спазмів і болю в кишечнику у собаки-але-Шпа, Спазмолітин.

Якщо основою розвитку ентероколіту виступає алергічна реакція, може призначатися індивідуальна схема гормонального лікування. Лікування в комплексі ентероколіту включає також введення імуномодулюючих препаратів.

Важливо дотримуватися для тваринного правильно дієти. Під час купірування гострої стадії ентероколіту, собака повинна отримувати відварені на воді рідкі каші. Через пару днів після стабілізації стану, можна вводити яловичий або курячий фарш. Собаку слід годувати часто і невеликими дозами. Якщо тварина звикла їсти 1-2 рази на день, слід розділити цю кількість їжі на 3-4 прийоми.

Актуальна профілактика дасть можливість зменшити небезпеку розвитку ентероколіту у собаки. Не можна допустити присутності в раціоні тварини загострених кісток, солених, жирних і смажених продуктів. Тварина, схильне поїдати сміття на вулиці, слід вигулювати в наморднику або ж дресирувати.

Важливо проводити постійні вакцинації і протипаразитарні обробки. Гострі форми ентероколіту, спровоковані вірусними або бактеріальними інфекціями, при відсутності своєчасної допомоги фахівця можуть закінчуватися смертельним результатом тварини.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:,
close