Екзотичні домашні тварини: список улюбленців і секрети їх утримання

Екзотичні домашні тварини: список улюбленців і секрети їх утримання - Ветеринар

Незважаючи на те що екзотичні тварини потребують особливих умов і регулярного догляду, це не затримує шанувальників екзотики. Вони заводять сьогодні дуже різних істот.

Мінуси та плюси

Утримання екзотичних тварин має негативні та позитивні сторони. До хороших моментів можна віднести вибір такий величезний, що очі розбігаються: подібних тварин є велика кількість. Вони цікаві оригінальним виглядом і рідкістю, можуть бути найрізноманітнішого розміру, мають різний характер.

На превеликий жаль, недоліків утримання подібних вихованців більше. Вони частіше хворіють, основою чого вважається незнання умов догляду та годування. Це не іграшки, а живі істоти. Їм потрібен певний режим температур, а ще ступінь освітленості та вологи. Вони досить розбірливі в їжі.

Більшості з них незатишно перебувати в закритому просторі квартир у місті або приватних будівель. Хтось для цього дуже і дуже великий, інші відчувають постійну необхідність у викопуванні нір. Крім цього, тварини екзотичних видів дуже часто завдають дискомфорту членам сім’ї.

А тому, перед тим як придбати для себе вихованця, потрібно обміркувати всі «за» і «проти».

Яких тварин жителям Росії заборонять тримати вдома?

Згідно з проектом постанови Уряду РФ «Про відповідальне поводження з тваринами та про внесення змін до окремих законів», розроблено список на заборону утримання екзотичних тварин 4 великих груп. На цей час у квартирах у місті або приватних будинках Росії не можна заводити:

  • великих хижих тварин вагою понад двадцять кілограмів (ведмедів, рисей, пантер, димчастих леопардів, гепардів, а ще пум);
  • токсичних представників справжньої природи (аспідів, змій, гадюк, павуків, скорпіонів);
  • морських ссавців, яким неможливо створити оптимальні життєві умови (підрозділ китів, сирен, вухатих тюленів, моржів);
  • великих тварин, яким важко створити умови для утримання (тапірів і бегемотів, слонів і жирафів, приматів родини людиноподібних, журавлів, страусів і пеліканів, пінгвінів, дикобразів, парнокопитних).

Заборона стосується всіх тварин незалежно від згоди чи незгоди з цим потенційних заводчиків. Але якщо тварину куплено раніше, вона може доживати у власника до настання природної смерті. Незабаром передбачається здійснити конфіскацію вихованців, які потрапили до списку заборони.

Список вихованців

Екзотичними називають тих тварин, які проживають у незвичних для людей широтах. Наприклад, до дозволеного списку потрапили:

  • ссавці (єнот, лемур, їжак, фенек, міні-осел, бенгальський кіт, шиншила, лінивець);
  • членистоногі (палочник, мадагаскарський тарган);
  • плазуни (червоновуха черепаха);
  • риби та земноводні (аксолотль, піранья).

Пропонуємо ознайомитися з описом деяких екзотичних тварин, які увійшли в топ дуже відомих вихованців.

Єнот-полоскун

Це звірятко може жити в неволі в межах 16-18 років, якщо не лімітувати його в русі. Він здається полохливим, реагує на шум і різкість рухів. Від природи допитливий і працьовитий, він не сидить склавши руки, для нього характерна постійна необхідність у праці. Зважаючи на це, основна частина хазяйських речей буде «перепрана».

Усі дрібні предмети, що потрапляють у поле зору, він буде обполіскувати у воді, чи то хазяйські шкарпетки, чи то смартфон.

За бажання можна спробувати дресирувати єнота. Завдяки відмінному апетиту їсти він буде все. Годувати його можна м’ясом, овочами, горіхами, продуктами з молока і навіть яйцями. Без уваги вихованця залишати не можна, адже тоді звірятко може зацікавитися освоєнням шаф і псуванням шпалер. Полоскун любить ласку, а тому мириться з присутністю людини.

Полоскун лагідний і товариський. Йому необхідно отримувати масу іграшок. Також, варто обзавестися просторою кліткою. Коли йому стає нудно, він дуже часто будить власників у пошуку уваги. Якщо вдома проживають інші вихованці, єнот може красти їхню їжу.

Лемур

Лемур-лорі вражає оригінальним зовнішнім виглядом, розміри маленького звірка становлять 18-21 см. При невеликому зрості він відрізняється великими очима з жалісливим поглядом. Хутрове звірятко веде нічний життєвий спосіб, у неволі може жити до 5-7 років. Він ледачий і полохливий, обмірковує кожну власну дію. Звуки видає виключно в разі загрози своєму життю.

Не викликає алергічної реакції, може уживатися з іншими домашніми тваринами. Їсть рослинну і тваринну їжу, любить кокосове молоко, деревну кору, фініки, банани, комах, ящірок, жаб і хамелеонів. Йому необхідна велика вертикальна клітка, в якій він зможе лазити. Спальне місце потрібно облаштовувати де-небудь вгорі.

Клітка повинна мати надійний затвор, оскільки лорі досить кмітливий і нескладний механізм навчиться відкривати швидко. Їжу звірку необхідно давати в подрібненому вигляді. Виключена їжа, в її складі присутні барвники, загусники та канцерогени. Годувати дитину необхідно правильно, інакше це згубно позначиться на її здоров’ї.

Вдома зазвичай намагаються заводити їжаків невеликих розмірів. Наприклад, це може бути африканський їжачок, який любить спати вдень і не спати вночі. Звірятко унікальне: воно любить проривати тунелі в м’якій підстилці, а коли знайомиться з певними запахами, наносить власну слину на колючки. Коли він насторожений — розчепірює колючки, коли розслаблений — дає можливість себе гладити.

Їсть він жучків, личинок і сухий спеціалізований корм, а ще відварене м’ясо, подрібнені овочі та деякі фрукти. Лапки в нього ніжні, тому улюбленця слід берегти від можливого пошкодження. Клітка йому необхідна простора. Крім неї, потрібне колесо, в якому їжачок бігатиме вночі.

Годувати чим попало африканських їжаків не можна, від цього вони можуть захворіти. Привчати до прогулянки подібних вихованців необхідно потроху, оскільки стрес може призвести до облисіння. Для зручного проживання їм необхідні м’які будиночки або підстилки, в які вони будуть зариватися.

Малюки люблять увагу, розслабляються після купання, проте їх слід берегти від охолодження.

Аксолотль

Ця симпатична й оригінальна істота, що є личинкою саламандри, привертає увагу кумедною мордочкою і нагадує безплавникову рибку з ніжками або крихітного китайського дракона. Розмножується аксолотль, будучи личинкою . Його колірна палітра може бути рожевою, чорною, блакитною, коричневою, білою (вдома зазвичай намагаються заводити особин білих відтінків).

Розміри аксолотля можуть змінюватися від 15 до 20 см. Самі вони не тільки комічні, а й вибагливі. Утримувати їх потрібно в акваріумі, ретельно стежачи за тим, щоб усередині підтримувалися необхідні умови. Годувати амфібій необхідно дрібними креветками, мідіями, а ще рибним філе.

Розмір акваріума має бути оптимальним для зручного проживання. Доведеться придбати термометр, спеціалізований ґрунт, потурбуватися про підсвічування. За хороших умов аксолотль може жити в неволі до років десяти. При цьому статеве дозрівання залежить від температури повітря.

Мадагаскарські шиплячі таргани

Для конкретної категорії шанувальників екзотики прекрасними вихованцями стають великі таргани. Вони люблять, коли їх гладять, і шиплять, коли бачать у чомусь небезпеку. Самі по собі мадагаскарські таргани неагресивні та спокійні. Утримувати їх потрібно в акваріумі, щільно закриваючи його верх сіткою.

Потрібно підтримувати ілюзію клімату тропіків: у приміщенні має бути волого і тепло. Важливо гарантувати вільний доступ вихованців до води. Таргани в догляді невибагливі, вони не потребують дуже високої уваги. Годувати їх можна як овочами і фруктами, так і папером. Плюс до цього, вони можуть їсти траву і опале листя.

Примітний той момент, що в природних умовах вони живуть не більше 2 років, тоді як у тепличних їхній життєвий ресурс стає більшим до 4-5 років. При цьому в природі їхній зріст може дійти до 10 см. Особи, які проживають удома, ростуть до 6 см.

Кінкажу

Це звірятко належить до сімейства єнотових. Індуси його називають квітковим або медовим ведмедем, що пояснюється любов’ю дитини до солодких фруктів і меду. Південноамериканський красень у неволі може жити лише тоді, коли для нього оснащують великий вольєр. Тварина любить перебувати вгорі дерев, забираючись вище.

Володарю чіпкого хвоста потрібно переміщатися по стовбурах. У нього довгий язик, завдяки чому він може харчуватися нектаром квіткових бутонів. А ще харчуватися він може солодкими фруктами, любить банани, манго, авокадо. Не відмовляється від яєць, дрібних ссавців, ящірок, жаб, мурах і термітів.

Вдень намагається ховатися, жити в неволі може до 25-30 років.

У природі живе менше, оскільки нерідко стає їжею для інших хижаків. Звірка можна приручити, однак для цього брати його варто, коли йому виповнюється від 1,5 до 3 місяців. Перед тим як заводити такого улюбленця, слід передбачити, що він зазвичай слугуватиме джерелом бактеріальної інфекції. Інфікування відбувається під час укусу.

Фенек

Розміри пустельної лисиці не перевищують габаритів маленької міської кішки. Важить звірятко всього 1,5 кг, відрізняється непропорційно великими вухами. Дресируванню фенек не піддається, він норовливий і впертий, але любить ласку і ладнає з кішками. Щоб утримувати дитину, йому доведеться забезпечити пустельний клімат.

Щоб пустельній лисиці було зручно в будинку, потрібно спорудити для неї велику клітку або виділити всю кімнату. Звірку необхідно рити нори, тому підлога має бути піщаною. Привчити до туалету (лотка) екзотичну тварину важко. Однак із годуванням проблем не буде. Їсть фенек як справжню їжу (каші, овочі, фрукти, м’ясо), так і готові промислові корми.

Вухата лисичка вкрай цікава, тому без уваги власників знайде собі пригоди. Вона може скидати предмети зі столу, намагатися рити нори в м’яких меблях. Дуже активно вона поводиться вночі, через що може не давати спати власному власникові.

Опосум

Австралійського опосума називають цукровим, оскільки він обожнює все солодке. У природному середовищі проживання харчується нектаром, пилком і фруктами. Перш ніж привезти звірка додому, йому доведеться облаштувати простору клітку, встановивши в ній будиночок або нірку. При цьому потрібна клітка набагато більших розмірів, ніж для звичайних гризунів.

Якщо вихованець буде обмежений у русі, він стане замкнутим. Він неагресивний, але зближення з господарями за такого поводження не станеться. Необхідні часті прогулянки, тварина має відчувати свободу. Щоб позбутися поганого запаху, необхідно привчати вихованця до лотка.

Опосуми — нічні тварини, а тому спати вночі в будинку спокійно не вийде. Що стосується їжі, то підбирати раціон доведеться з урахуванням усіх потреб тварини. Наприклад, крім фруктів, необхідно забезпечити їй харчування у вигляді зофобасів, черв’яків, личинок. Апетит у представників породи чудовий, вони тягнуть до рота плоди, листи, дрібних гризунів, крабів, раків, олію.

Плюс до цього, вони люблять яблука, горіхи, а ще їм потрібна харчова крейда.

Життєва тривалість чилійського гризуна буде приблизно 14 років. Якщо порівнювати з іншими екзотичними домашніми тваринами він добре приручається. Щур, схожий на білку, має жити в просторій металевій клітці, оскільки дерев’яну він згризе досить швидко. Він неагресивний, а також, швидко звикає до власного власника.

Житло гризуна повинно мати кілька поверхів. Застеляти його дно соломою безглуздо, оскільки тварина буде пробувати його на смак. Сіно не можна застосовувати, оскільки воно може послужити основою виникнення дихальних хвороб. Крім клітки, потрібна ванночка з піском, адже тварина миється власне ним.

Годувати дитину необхідно злаками, свіжою зеленню кропиви, кульбаби, подорожника. Любить дегу квасолю, сочевицю, горох, кору плодових дерев, а ще сушені фрукти і ягоди (наприклад, яблука, глід). Також, потрібно включати в раціон гарбузове насіння, а ще фундук. Їжа з хазяйського столу для вихованця згубна. З метою різноманіття можна годувати дитину промисловим кормом для шиншил або морських свинок.

Бенгальський кіт

Тим, хто не любить кішок, можна завести в просторій квартирі або власному будинку екзотичного бенгала. Він має відмінну стрибучість, любить воду, вважається активною твариною з хорошим імунітетом. Вага такого кота досягає 5-9 кг. Він товариський, але волелюбний, любить полювати, але не стане лізти на рожен.

У догляді він майже не відрізняється від звичайних кішок. Доводиться стежити за станом шубки, вчасно прибирати відмерлу шерсть. Варто обзавестися і кігтеточкою, щоб відволікти увагу улюбленця від шпалер або іншого настінного оздоблення, а ще килимів.

Що стосується корму, то бенгали погано перетравлюють їжу з людського столу. Однак корм може бути не тільки промисловим (у сухому вигляді), а й натуральним. Бенгальські кішки люблять птицю, пташині субпродукти, кролятину, нежирну яловичину.

Крім м’яса, їм потрібні каші, відварені та овочі в сирому вигляді, нежирні кисломолочні продукти і вітаміни.

Носуха

Це звірятко належить до сімейства єнотових, воно подобається власним виглядом і оригінальним рухливим носом, що нагадує невеликий хоботок. Розміри носухи приблизно такі ж, як у звичайних кішок. Але порівняно з ними звірятко любить воду і, як полоскун, полюбляє мити в ній власну здобич. Їжу він намагається шукати в денний час доби, вночі забирається на деревину і засинає, почуваючись у безпеці.

Незважаючи на те що вихованець оптимально швидко адаптується до нових умов проживання, атмосферу йому потрібно створювати максимально близьку до дикої природи. Причому невід’ємною умовою стане обладнання басейну, в якому вихованець зможе покупатися і «випрати». Тварині потрібен рух, вона активна, а тому його обмеження може негативно позначитися на здоров’ї.

У їжі носуха не вибаглива, вона з радістю пригоститься бананом, яблуком, кашею. Також, потрібно годувати звірка виноградом, а ще нежирним м’ясом (наприклад, телятиною). Їжа має бути різноманітною, через що доведеться годувати вихованця рибою, яйцями, сиром і навіть шматочками злегка підсушеного білого хліба.

Правила утримання

Кожна тварина має власні специфіки, відрізняється рисами характеру і ступенем активності, по-своєму адаптується до нових життєвих умов. Крім того, необхідно пам’ятати, що більшість із тварин цього списку ведуть нічний життєвий спосіб. Купувати того чи іншого звірка потрібно виключно після того, як потенційний господар зважить власні сили. Це не прості кішки або собаки.

Багатьом екзотичним «домашнім» тваринам доводиться створювати певні умови для зручного проживання. Ігнорувати їх не можна, адже власне це дуже часто вважається головною причиною скорочення тривалості життя оригінального вихованця. Не можна закривати тварин у тісні клітки. У багатьох випадках, перш ніж принести додому нового друга, доводиться облаштовувати йому цілі вольєри.

Важливо переглянути інформацію про харчування, комфортабельні умови для певної особини. Потрібно визначитися і з тим, чи зможе господар миритися з шумом тих улюбленців, які не сплять уночі, шарудячи, дряпаючи, риючи нори, видаючи водночас відмінні для певного виду звуки. Неприборкана тварина не зможе пристосовуватися під людину, і якщо до цього поставитися несерйозно, проживання улюбленця в цьому будинку буде схожим на відбування терміну в тюремній камері.

Ні крики, ні погрози не змусять вихованця спати вдень.

Перед покупкою необхідно вивчити особливості утримання та інформацію про те, чи викликає алергічну реакцію вподобана тварина, чи кусається вона, який її характер. Важливо дізнатися, чи може вона приручатися, чи не небезпечна для членів сім’ї. Особливу увагу потрібно приділяти в разі, якщо вдома проживають маленькі дітки або члени сімейства зі слабким імунітетом.

Необхідно точно вивчати всі тонкощі, адже після придбання можна зіткнутися з неприємними сюрпризами. Наприклад, здається, нешкідлива ігуана може нападати на жінок, у яких виникла менструація. Крім них, вона може вкусити того, хто перебуває в цей час поруч. Деякі тварини можуть гинути від довгої статевої стриманості.

Думати необхідно не тільки про корми та клітки: знадобиться регулярно відвідувати ветеринара. При цьому потрібно приготуватися до витрат, адже якщо тварина захворіє через неналежні умови, лікування може влетіти в копієчку. Стаціонар обійдеться дорого.

Позначки:, , , , , , ,
close