Коронавірусна інфекція у кішок

Коровнавірусна хвороба-гостро протікає висококонтагіозне захворювання, що вражає домашніх кішок. Специфічними особливостями коронавірусу є профузний пронос з кров’ю і лейкопенія.

Цей вид інфекції мало вивчений, тому єдиної схеми лікування, а ще ефектною вакцини, що дає 100% гарантію від зараження, не знайдено.

Коронавірус провокує у кішок розвиток інфекційного перитоніту. Є кілька штамів коронавірусної інфекції, і який власне ставати основою перитоніту, з’ясувати досі не вийшло. Є думка, що проникаючи в кишечник, вірус здатний мутувати, викликаючи серйозні ускладнення.

Допомагають мутацій коронавірусу в організмі стресові фактори, що ослабляють імунний захист, присутність інших інфекцій в організмі, схильність генетичного плану. При появі відмінних ознак нездужання у вихованця, слід в обов’язковому порядку звернутися до ветеринарної клініки за допомогою.

Що таке коронавірус і чим він небезпечний

Коронавірусна хвороба у кішок викликана РНК-містить неклітинним інфекційним агентом, що викликає важкі патологічні стани у кошенят. Дорослі кішки також можуть інфікуватися коронавірусної інфекцією, однак у них вона протікає у вигляді ентериту.

Збудник захворювання довгий час після зникнення симптомів залишається в організмі, що призводить до довгого вірусоносійства. Це означає, що здорове на вигляд тварина дуже легко заражає інших кішок.

Неклітинні інфекційні агенти-віріони, вражають клітинні структури слизової оболонки, що вистилає травний тракт, викликаючи діарею. Виділяють 2 ключових штаму коронавірусної інфекції:

 • коронавірус FCoV, що провокує запалення стінок тонкого кишечника;
 • коронавірус FIPV, що мутує в організмі і викликає перитоніти.

Другий штам вірусів активно атакує білі кров’яні тільця, а конкретно макрофаги (що відповідають за блокування від попадання чужорідних мікроорганізмів), руйнують їх, що виявляється основою загального інфікування тканинних структур всіх органів.

За даними статистикам мутація потрапив в організм кішки кишкового коронавірусу в штам, що викликає перитоніт, становить близько 10%. Тому при діагностованому захворюванні у кішки потрібно призначення обов’язкового лікування, що включає в себе збільшення захисних сил організму для самостійної боротьби. Це дає можливість зменшити небезпеки мутації вірусу і розвитку складнощів.

Розвиток коронавірусу у кішки також залежить від певних факторів, наприклад як:

 • вік тварини;
 • стан психічного та фізичного здоров’я;
 • активність захисних сил організму (вчасно вироблені антитіла до коронавірусу дозволяють істотно зробити слабкіше або ж стерти в пух і прах віріонів, а тварина перехворіє без виражених симптомів і погіршень);
 • ступінь патогенності коронавірусу;
 • кількість неклітинних агентів, які проникли в організм;
 • схильність до інфекцій на вродженому рівні.

Частіше хворіють коронавірусним ентеритом кошенята у віці до 1 року, і старі тварини від 12 років. Новонароджені малюки можуть отримати вірус з молоком матері і з ймовірністю в 93% гинуть, незалежно від того, який штам неклітинного чужорідного агента потрапив в організм.

Шляхи передачі коронавірусу у кішок

Джерелом зараження є хворі кішки, а ще вірусоносії без ознак захворювання. Поряд з каловими масами, уриною і виверженим вмістом шлунка, збудник інфекції потрапляє в навколишнє середовище. Серед факторів передачі коронавірусної інфекції виділяють:

 • килимок;
 • гребінець;
 • когтерізки;
 • посуд.

Інфікуватися кішка може і через слину, однак це буває в кілька разів рідше, ніж при орально-фекальному способі інфікування. Це стосується виключно коронавірусу, що викликає ентерити.

Що до інфекційного перитоніту, то шляхи зараження їм не до кінця вивчені. Відомо, що даний штам самостійно мутує в організмі і вражає клітини крові, виходячи з цього не виділяючись в що знаходиться навколо середу одночасно зі слиною, уриною або фекаліями.

Коронавірус не передається людині, тому господарі кішок можуть бути відносно спокійні на даний рахунок. Крім того, коронавірус, що вражає систему травлення кішок, не передається собакам і домашнім гризунам.

Неклітинний чужорідний агент коронавірус має високу заразність, однак при цьому відзначається його нестійкість до впливів навколишнього середовища. Віруси ентериту, що потрапляють поряд з фекаліями в що знаходиться навколо середу, досить швидко інактивуються і гинуть протягом 24 годин.

Чутливий до нагрівань і розчинів для дезінфекції (не чутливий виключно до фенолів). Поганий вплив на коронавірус мають сухі поверхні і дуже висока температура повітря.

Симптоми і ознаки

Ознаки коронавірусної інфекції залежать від ступеня зараження і кількості вірусу потрапив в організм, а ще від стану імунної системи. Коронавірусний ентерит відрізняється виникненням таких симптомів:

Невчасно лікований ентерит коронавірусної природи при супутніх факторах, призводить до переходу на іншу, більш небезпечну форму. Інфекційний перитоніт на перших стадіях не має відмінних відмінностей від кишкового ентериту. В результаті патологічних процесів і поразок всіх структурних одиниць організму, у кішки спостерігаються такі симптоми:

 • різке зменшення маси тіла;
 • пригнічений пригнічений стан вихованця;
 • безкровність помітних слизових оболонок (результати анемії);
 • розвиток асциту (водянки, що відрізняється скупченням рідини в порожнині живота).

В результаті патологічних змін на тлі коронавирусного інфекційного перитоніту зустрічається гепаторенальная недостатність і порушення в роботі центральної нервової системи (атонія м’язів, судомні явища, спазми).

Діагностика

Діагностика потрібна для точної диференціації збудника і майбутнього призначення лікування. Попередній діагноз ставлять на підставі отриманого клінічного огляду тварини. Крім фізикальних досліджень, потрібно проведення подібних лабораторних аналізів:

 • загальноклінічний аналіз крові;
 • Біохімія крові;
 • аналіз рідин (випіт черевної або грудної порожнини);
 • ПЛР діагностика, що грунтується на дослідженні сироватки крові;
 • ІФА-дозволяє визначити титр антитіл вироблених проти вірусу;
 • титр антитіл в сироватці крові-унікальний аналіз, що дає можливість визначити не тільки присутність вірусу, але і дізнатися про хід його розвитку, що в результаті дозволяє оцінити небезпеки і призначити відповідну терапію.

Залежно від проявів хвороби і типу інфекції, матеріал для неординарної полімеразної ланцюгової реакції відбирають в кількості 300-500 мкл з плазми крові. При підозрі на коронавірусний ентерит для досліджень відбирають фекалії (5-10г). Біоматеріал доставляють в лабораторію в той же день.

При оцінці отриманих даних є можливість хибнопозитивного результату. Це пов’язують з реакцією на штам вакцини, виконаної кішці. Тому необхідно не забувати, що від часу вакцинації повинно пройти не менше 3 тижнів.

Важливо пам’ятати, що полімеразна ланцюгова реакція також може давати помилкові результати і для отримання достовірних даних потрібно проведення 2-3 тестів.

В результаті проведення дослідження котячих аналізів, інтерпретація може бути наступною:

 • хороший результат (наявність коронавірусу в організмі кішки з явною симптоматикою, при відсутності клінічних ознак кішка заражена інфекційним перитонітом, вважається вірусоносієм, добре перенесли захворювання);
 • негативний результат (відсутність вірусних агентів) означає що тварина здорова, або ж вважається потенційним вірусоносієм, однак при цьому виділення неклітинних агентів відбувається не систематично.

Лікування коронавірусу

Коронавірусний ентерит руйнівно впливає на стан здоров’я, сильне знижуючи імунний захист. Проникаючи в клітинні структури, коронавірус може вбудовуватися в генетичний матеріал і змінити процеси обмінного характеру.

У більшості випадків у тварини після коронавирусного ентериту, починаються проблеми з гепаторенальной системою, лімфатичної та нервової системами. При постановці діагнозу терапія у кошенят повинна бути негайною.

Лікування тваринного в себе включає:

 • прийом противірусних препаратів-Віферон, Иммунал, Баксин-вет;
 • застосування імуномодуляторів та імуностимуляторів-Ронколейкін, Поліферрин-а, Глабкан-5;
 • загальнозміцнюючі засоби-Нуклеопептид, Елвестін, Цамакс;
 • препарати протектори для зміцнення всіх систем організму, які страждають від коронавірусу (гепатопротектори, нефро і панкреопртектори, пробіотики);
 • антибіотики — для придушення можливе інфікування бактеріальної патогенною мікрофлорою на тлі загального зниження імунних сил.

Хворого маленького кошеняти лікувати потрібно виключно в лікарні ветеринарної клініки. Це пов’язують з низьким імунітетом і швидким зневодненням організму. Для підтримування сил тварині проводять інфузійне введення не тільки лікарських засобів, але фізрозчин і глюкозу.

Профілактика

Заходи попередження захворювання коронавірусним ентеритом в себе включають кілька правил, які обов’язково необхідно виконувати. Перш за все, важливо забезпечити тварині справжній раціон харчування, збалансований по всіх нутрієнтів. Потрібно і постійна гігієна житла, де живе кішка (миття і стерилізація килимків, мисок, туалетних лотків).

Не рекомендується допускати контакту вихованця з заздалегідь хворими і бездомними тваринами.

Вважається, що вакцина від коронавірусу допомагає врятувати тварину від захворювання. Насправді це зовсім не правильно. До теперішнього моменту в фармакологічному ветеринарному ринку не існує ліків, що дозволяє не допустити зараження.

Кішкам щеплення в переважній безлічі випадків вже не потрібно, так як проводитися імунізація на 16 тижні життя, а до цього часу основна частина тварин вже перехворіла коронавірусним ентеритом.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close