Утримання гігрофіли синема
Тим людям, хто планує заводити рибок, необхідно подумати і про решту мешканців акваріума — рослини. Під час вибору важливо керуватися не тільки їхньою красою, а й зручністю. Рослини мають бути не тільки красивими, а й звичайними в догляді.
Гігрофіла синема вважається однією з дуже затребуваних декоративних акваріумних культур. Ця трав’яниста рослина сімейства акантових досить невибаглива в догляді, розмножується легким способом, а ще чистить воду від азотовмісних сполук. Щільні кущі гігрофіли слугуватимуть прекрасним укриттям для рибок.
Зустріти гігрофілу синема в природі можна в країнах Південно-Східної Азії. Регіон зростання — болотисті місцевості, мілководдя, затоплені ділянки.
Опис
Гігрофіла синема — це акваріумна довгостебельна рослина. Її стебла можуть досягати висоти 20-50 сантиметрів. Однією з особливостей цього виду вважається зміна форми листя в міру дорослішання культури. Для молодої рослини гігрофіли синема характерне суцільне листя круглої форми, у міру дорослішання воно змінюється до перисто-розсіченої форми. Забарвлення листя двоколірне: зовнішній бік — світло-зелений, зворотний — срібний. Розмір листя, розміщеного попарно, залежить від чисельності світла, що надходить, і досягає 10-15 см за довжиною. Форма листя може змінюватися також залежно від умов зростання — від овальних із зубцями до розсічених ажурних.
Звідси пішли її інші назви: синема деморфна, гігрофіла різнолиста, гігрофіла мінлива, гігрофіла різнорідна. Латинські назви — Hygrophila difformis, Synnema triflorum.
Доросла гігрофіла синема виглядає як високорослий пишний кущ світло-зеленого відтінку. Крім підводної частини, над водою у рослини швидше за все почнуть розвиватися пагони. Форма їхнього листя завжди цільна, а між листям іноді формуються маленькі квітки рожево-ніжного кольору, які мають гарний запах.
Посадка і догляд в акваріумі
Будь-якій, навіть дуже невимогливій рослині потрібно створити затишні умови для її справжнього існування. Тим, хто вирішив поповнити флору власного акваріума гігрофілою синема, потрібно брати до уваги кілька тонкощів її посадки.
Через те, що гігрофіла швидко і пишно розростається, її слід розташовувати в самому центрі акваріума або вздовж його стінок, що знаходяться з боків.
Розмір акваріума має бути великим, оскільки рослина любить простір.
Висаджують гігрофілу в спеціалізований ґрунт для акваріума, крім цього, рослину можна залишити в плаваючому стані, це ніяк не впливає на її розвиток.
Додаткового підживлення не потрібно.
Врахуйте, що синема деморфна може вижити над іншими рослинами.
Правильні догляд і утримання гігрофіли синема включають такі факти.
Ідеальні жорсткість і кислотність води. Бездоганною вважається м’яка вода з показником 4, проте жорсткість води до 14-16 також вважається нормальною. Рівень кислотності pH має бути в межах 5,0-8,5.
Температура води має підтримуватися на рівні від 24 до 27 градусів. Пов’язують це з тим, що в природі гігрофіла синема росте в країнах Азії, де надто спекотний клімат, тому і температура води має бути сильно наближена до природних умов. У набагато холоднішій воді (нижче 22 градусів) розвиток цього виду акваріумної рослини може зупинитися.
Спеціалізований ґрунт. Відповідний варіант — субстрат маленької фракції. Наприклад, пісок, галька, кварц та інші. Необхідно підкреслити, що синема деморфна може спокійно розвиватися і в товщі води, без якогось ґрунту.
Добрива гігрофілі синема не потрібні. Їй достатньо тих поживних речовин, які вона отримує в акваріумі природним чином. Якщо ви помітили, що ріст синеми сповільнився, а листя зблякло, значить, рослині не вистачає заліза. Тоді потрібно додатково підгодувати гігрофілу спеціалізованими рідкими добривами з великим вмістом заліза.
Освітлення. Розвиток гігрофіли різнолистої можливий фактично за будь-яких умов освітлення. Однак кількість світла, що надходить, впливає безпосередньо на форму і розмір листя. Чим більший світловий день, тим ажурніше і крупніше листя. Відмінним варіантом вважається освітленість від 10 до 12 годин на день.
Постійне надходження вуглекислого газу.
Постійна заміна води. Тільки раз протягом тижня рекомендується замінювати 20% води на свіжу.
Цікавий факт: гігрофіла синема може спокійно розвиватися як в акваріумі, так і в оранжереї або палюдаріумі. Важливі вимоги — це температура від 26 до 30 градусів і дуже багато вологи. У цих умовах для цієї рослини властиве темно-зелене забарвлення листя, вкритого волосками.
Щоб гігрофіла синема завжди тішила вас соковитим і пишним листям, доводиться стежити і контролювати, щоб всі вищезгадані умови для правильного розвитку цієї рослини завжди залишалися в межах перерахованих норм. Достатнє освітлення, велика кількість вуглекислого газу, хороший режим температур, а ще нормальна жорсткість води забезпечать динамічний розвиток і швидке розмноження гігрофіли синема.
Розмноження
Будь-яка рослина за прийнятних умов починає зеленіти, і синема деморфна — не виняток. Якщо рослині створені ідеальні для справжнього розвитку умови, вона випускає на водній поверхні пагони, які створюють квітки блідо-рожевого кольору.
Для розмноження цього виду акваріумної рослини застосовується метод живцювання, який передбачає виконання таких кроків.
Беремо стебло гігрофіли і ділимо його на живці. Важливо вибрати таке стебло, на якому розташовано дуже багато нових бруньок, щоб на кожному обрізку було по 3-4 бруньки.
Далі їх можна неглибоко посадити в ґрунт доти, доки молодняк пустить коріння. А ще можна залишити живці плавати на водній поверхні. Після чого ви побачите, як обрізки пустили коріння, і на них стали з’являтися невеликі круглі листки.
Коли на молодій рослині листки стали овальної форми із зубчиками по краях, її можна пересаджувати в ґрунт, поглибивши його приблизно на 5 см.
Для правильного розвитку молоду гігрофілу синема удобрюють спеціалізованими підживленнями, які допомагають її справжньому розвитку.
Плодитися синема деморфна може і за допомогою листя. Для цього гілку довжиною 10-15 см акуратно відрізають і садять у ґрунт, не закопуючи. Як ґрунт краще застосовувати пісок або гальку, важливо, щоб він був наповнений необхідним числом поживних елементів. Дуже важливі для розвитку речовини надходять у рослину власне через кореневу систему.
У природі зустрічається величезна кількість різних видів гігрофіли, всіх їх об’єднує властивість виживати фактично в найрізноманітніших умовах. Жорстка вода, погана освітленість, відсутність добрив — не перешкода для розвитку синеми деморфної. Однак від умов залежать пишність кущів і форма листя.
Такий вид акваріумних рослин активно розростається і дуже легко розмножується, завдяки цьому гігрофіла так сподобалася акваріумістам.