Єгипетська мау

Єгипетська мау - Ветеринар

Єгипетська мау — найдавніша котяча порода, відома за часів правління фараонів. Вона мало не зникла зовсім, але стараннями генетиків була збережена.

Історія походження

Порода іноді називається «аборигенною», це говорить про те, що спочатку вивела її не людина.

Єгиптяни лише приручили кілька диких африканських представників. Якщо перекласти з давньоєгипетської «мау» означає кішка. Про її походження відомо вкрай мало. Археологи знаходили в розкопках предмети, на яких боги зображені у вигляді плямистого кота. Наприклад, на папірусі 1100 року до нашої ери в такому образі представлений Ра, який вбиває бога хаосу, втіленого в змії.

Трохи пізніше стародавні єгиптяни стали обожнювати в мау богиню любові — Баст, яка також була заступницею родючості, радості і захоплення. Вона представлялася в жіночому обличчі з котячою головою, а часом повністю перевтілювалася в кішку. Єгипетська мау утримувалася при храмах і шанувалася як священна тварина. Звідси її вільний характер.

Однак багатовікове життя поруч із людиною дещо пом’якшило котячий характер, навчило прихильності та ненав’язливості.

Протягом 1500 тисяч років кішкам присвячували картини, створювали фігурки з дорогоцінних металів і каменів. На честь кішок будували храми, її святково ховали, муміфікуючи і надаючи почесті подібно до фараонів. При появі пожежі першою рятували власне єгипетську мау. Після її смерті господар, а часом і всі члени сім’ї, на знак скорботи збривали брови. У стародавніх єгиптян того часу за вбивство мау передбачалася смертна кара.

Археологи знайшли котячі цвинтарі, де мумії були укладені в золоті та срібні саркофаги, прикрашені коштовностями. Наприклад, у місті Бені-Хасані таке поховання складалося зі 180 місць. Наскільки відомо, тварини вміють втішати біль.

Єгиптяни вважали кішок справжніми лікарями. За їхньої допомоги нормалізували тиск, лікували головний біль. Щоправда, діяла енергетика виключно на тих людей, хто щиро вірив у божественну сутність.

За багатовікову історію породи траплялися злети і падіння. За фараонів мау шанували і сито годували, однак за їхнього падіння кішки стали звичайними жителями єгипетських вулиць і охоронцями будинків від гризунів. Відродження породи почалося близько століття тому. Брали участь у цій генетичній дії кілька заводчиків з Італії, Франції та Швейцарії. На превеликий жаль, війна звела нанівець усі зусилля, і порода опинилася на межі зникнення.

Тільки після неї за сприяння російської княгині Наталії Трубецької роботи відновилися. Жінка розташовувалася в місті Помпеї, де сусідський хлопчик подарував їй сріблясте кошеня з темними цятками. Княгині його плямиста шубка нагадала зображення котів із стародавніх мозаїк. Дама зацікавилася їхньою історією, а в 50-х роках, після знайомства з послом Єгипту, стала володаркою ще 2-ох особин єгипетських мау. У 1953 році Трубецька продемонструвала перших представників породи на виставці. У 1956 році в Америці, куди виїхала знатна дама, виникла селекційна робота.

З Італії в еміграцію вона забрала 2-ух сріблястих кішок і одного бронзового кота. Їх було цілком вистачить, щоб почати розведення. У 1958 році Трубецька реєструє розплідник під назвою «Фатіма», в якому на той час значилися десяток єгипетських мау. За її участі розроблено стандарт для відбору виставкових представників, встановили три забарвлення: срібло, дим і бронза. Чорні кошенята з’явилися в виводках, проте їх застосовували тільки для племінного розведення. У 60-х роках до роботи з відродження породи долучилися жителі Іспанії, чехи та угорці.

Слід віддати належне американським фелінологам. Безпосередньо вони розробили програму виведення, рекомендували базуватися на аутбридних доборах із застосуванням інтенсивного відбору. Нащадками стали аборигени із заданими параметрами з Північної Африки, спіймані конкретно на вулиці. Потім їхнє потомство схрещували з особинами обраного типажу, але східного або американського походження.

Щоб збільшити популяцію, додатково ще були доставлені північноафриканські кішки. У кожному приплоді ретельно відбирали кошенят, які підходили стандартно, вигляд яких підходив до давньоєгипетського еталону. Власне інтенсивний відбір сприяв успішному відродженню цієї породи, а ще те, що за основу було запозичено «дикий» вид мау. У 80-ті роки до Америки імпортували кота Торі з Індії. Його специфічною особливістю була блискуча бронзова шерстка з контрастним плямистим малюнком.

Також, він мав прекрасне здоров’я. Його нащадки були визнані «індійською лінією». Також Торі став початком формування бенгальської породи кішок. Уже в 90-х роках було відкрито європейські розплідники: нідерландський, швейцарський та італійський. Їх набагато менше, ніж в Америці, що пояснюється труднощами придбання і великою вартістю.

Наразі порода вважається закритою, іншими словами під час її розведення не допускаються схрещування. Вона вважається «чистою», тому належить до котячої еліти. Кожне кошеня оформляється в племінній книзі.

Опис

На перший погляд може здатися, що перед вами звичайна плямиста кішка, але потрібно тільки кілька хвилин подивитися за нею, щоб змінити власну думку. Цей кіт надзвичайно граціозний, миттєвою реакцією і розвиненою мускулатурою нагадує гепарда. Плямиста шубка збільшує враження. Зазначено, що деякі представники можуть розвивати швидкість до 48 кілометрів на годину, чому допомагають довші задні ноги. На черевці чітко помітні дві шкірні складочки, такі ж як у гепардів, вони об’єднують центр живота з колінами задніх лап. Ця характерність дає можливість здійснювати широкі стрибки. Серед одомашнених кішок мау вважаються найбільш швидкими.

Розміри дорослої тварини в межах середніх, однак, витривалість і сила інколи дають привід засумніватися в мініатюрності. Статура тіла дуже пропорційна, гнучка і витончена, злегка подовжена. На відміну від самок у котів більш масивні плечі. Форма голови — клиноподібна, без зайвої витягнутості. На ній широко посаджені великі вуха. У певних представників на кінчиках присутні пензлики.

Існують жорсткі критерії, що висуваються до «єгипетської мау», які зафіксовані як стандарт. Усі кошенята, що виникають, повинні відповідати зазначеним характеристикам.

 • Забарвлення — природна плямистість. Це характерна риса. Малюнок на тілі несиметричний, яскраві плями розміщені у випадковому порядку, мають різноманітну форму і розмір. На лапках чіткі смуги, які при наближенні до тіла переходять у цятки. Навколо шиї та на хвості видно кільцеподібний малюнок. Грудна область плям не має. На морді чітко виражений візерунок у вигляді літери «М».
 • Очі. Широко посаджені і завжди трохи здивовані. Колір — тільки зелений. Окантовка чорного кольору навколо кожного ока. Таке забарвлення називають ще «мейк-апом цариці». Учені припускають, що єгипетські жінки підводили очі, імітуючи котячу обводку.
 • Зріст. У середньому доросла кішка не буде більшою за 25-30 см. Однак суворих канонів немає, основне, щоб її складання було пропорційним.
 • Вага . Для самок від 3 до чотирьох кілограмів, для самців близько 5-6 кг.
 • Вік — близько 14-15 років.

Особливості характеру

Єгипетська мау — чудовий компаньйон. Вона врівноважена, досить рідко проявляє агресію, швидко прив’язується, страждає від довгої відсутності власників. Оскільки кішка має почуття своєї гідності, не любить зайвої нав’язливості. Завдяки цьому заводити її в будинку, де живуть маленькі дітки, не рекомендується. З іншими тваринами мау ладнає, як виняток із правил ті вихованці, в яких вона може побачити здобич: птахи, хом’яки, миші тощо. Кішка не прагне стати лідером у домашній зграї, вона спілкується з усіма на рівних.

Порода вирізняється невгамовною енергетикою, тим паче в молодому віці. Її вихід слід спрямовувати, інакше очікуйте неприємностей. Прекрасним виходом із цієї ситуації вважається навчання. Тварини здатні запам’ятовувати звичайні команди, освоювати трюки або вчити слова.

Якщо ви будете працювати з ними, то отримаєте чудовий результат, а вихованець буде завжди зайнятий, що не дасть можливість йому шукати інші не дуже безпечні розваги.

Кішка добре і швидко розуміє правила поведінки в приміщенні, де вона живе, дає можливість гуляти з нею на шлейці. По закінченню певного часу вона складе для себе уявлення про кожного з тих, хто живе в будинку, і налаштує індивідуальні взаємини. У зв’язку з цим варто попередити, що єгипетська мау здатна виражати агресію до сторонніх, пов’язану з бажанням захистити власну територію і «сім’ю». Також, вона може з ревнощами ставитися до своїх іграшок, тому перед тим, як взяти їх, переконайтеся, що вихованець не проти.

Розвинений інтелект, спостережливість і інтерес до всього, що відбувається, допомагає кішкам справлятися з непростими завданнями, вони швидко вчаться відчиняти двері та шукати вихід. На превеликий жаль, власне ця якість може послужити основою впертості в маленькому віці, коли господар повинен прищепити вихованцеві основні навички поведінки в будинку. Ще однією специфічною особливістю вважається консерватизм. Ці невеликі гепарди не люблять різких змін, гучних і різких звуків.

Починаючи з самого народження, їх потроху привчають до побутового шуму, вмикаючи голосніше телевізор або радіоприймач.

Мінуси та плюси породи

Дорога порода не тільки відрізняється унікальними особливостями характеру, але також висуває певні вимоги, які не всім власникам під силу виконати. Чесні заводчики завжди попереджають про приховані недоліки породи, щоб господар розумів, що він бере домашнього улюбленця не тільки для свого задоволення. Перед тим як вибрати вихованця, оцініть власні можливості, режим і звички відповідно до списку перерахованих мінусів і плюсів.

До хороших якостей належать такі особливості.

 • Хороше здоров’я, невисокий відсоток захворюваності. Мау вважається аборигенною породою, отже, їм властивий міцний імунітет. Уберегти кота від інфекцій допоможе система щеплень.
 • Високий інтелект і хороший ступінь здатності до навчання вимагають постійного розвитку, щоб не занудьгувати.
 • Лояльність, прихильність, висока соціалізація. Не любить довго перебувати на самоті. Від цього може впасти в депресію або почати хуліганити.
 • Любов до купання. Водні процедури готова приймати часто. Іноді може гратися зі струменем води з-під крана або опускати лапи в наповнену для господаря ванну.
 • Висока активність незалежно від віку. Потрібні часті ігри, щоб вихованець не занудьгував.

Одночасно до недоліків зазвичай відносять ті критерії, які випливають із зазначених переваг.

 • Незалежність. Не можна набиватися кішці, вона цього не любить. Тому якщо ви хочете часті сюсюкання і обіймашки, то порода не для вас. З тієї ж причини мау не підійдуть для неповнолітніх дітей.
 • Гучність. Кішки цієї породи занадто голосно бурчать у період тічки, всі емоції висловлюють характерним нявканням, здатні «розмовляти» з господарем, висловлюючи власні емоції. Не всі господарі можуть виносити часті звуки, що видаються мау. Потрібно сказати, що більшість кішок все ж мовчазні, їм простіше висловлювати почуття рухами хвостом або тупотінням.
 • Підготуйтеся до того, що вихованець зовсім не виносить нудьгу і самотність. Якщо вас довго немає вдома, то знайте, ви будете примушувати кішку страждати. Власне переживання вона висловить у будь-якій розвазі, наприклад, почне гратися дротами, діставати речі з шаф, стрибати по полицях та інші «веселі» заняття.
 • Проблеми в період «статевого» полювання. Якщо кіт або кішка не стерилізовані, то навесні на вас чекає некерована поведінка. Вони будуть голосно кричати, дряпатися, псувати інтер’єрні предмети. Експерти рекомендують обов’язково провести процедуру стерилізації в разі якщо племінне розведення не передбачається. Операція проходить у віці 6 місяців, що зробить вихованця спокійнішим.
 • Переїдання. На превеликий жаль, породі властива ця риса, знадобиться регулярно контролювати кота.
 • Рідкість . Закритість породи свідчить про її винятковість, що, виходячи з цього, підвищує її ціну і збільшує ризик зіткнутися з шахраями.

Насправді підвидів у породи немає, але оскільки відновлювальна робота поголів’я велася в найрізноманітніших країнах, орієнтовно виділили 3 ключові категорії.

 • Єгипетська . Генетики брали кішок прямо з вулиць, відбираючи їх за встановленими нормами. Завдяки цьому мау набули міцного здоров’я.
 • Американська. Прабатьками стали підопічні Трубецької. Для в’язок застосовувалася африканська порода і аборигени з інших континентів.
 • Індійська. Виведена на основі схрещування мау з тутешніми індійськими представниками. Після від метисів пішли бенгальські кішки та оцикети.

Залежно від відтінку шерсті можна відзначити 3 види.

 • Сріблясте забарвлення. Такий колір є основним. Тональність змінюється від світло- до темно-сірого. Плямистий малюнок може змінюватися від темно-сірого до чорного. Однотонні області на грудях, підборідді та біля очей зазвичай білого кольору. Ніжно-рожеві вуха з короткою шерстю мишачого відтінку мають темні пензлики на кінчиках.
 • Бронзове забарвлення. Колірна база темно-коричнева, що переходить у рудий або кремовий. Плями та смуги відтінку шоколаду.
 • Димчасте забарвлення. Схоже на сріблясте, але істотно темніше. Друга назва «чорний дим». Базовий відтінок темно-сірий із чорним малюнком.

Умови утримання

Правила утримання єгипетської мау не дуже складні. За вихованцем доглядають постійно, але процедури не обтяжливі, не вимагають серйозних зусиль і часу.

Коротка шерсть не потребує частого вичісування, досить робити процедуру тільки раз протягом тижня. У період линьки — через день. Під ці цілі підходять різні щітки, наприклад, з гумового матеріалу або силікону, а ще нерідкий гребінь. Крім суто естетичної причини, вичісування потрібне як масаж. Воно стимулює кровообіг. Здебільшого, кішки полюбляють процедуру і самі підставляють власні боки та голову під щітку. Перед виставками певні власники натирають вихованців із замші або шовковими серветками, що збільшує блиск шерстки. Чиста і гладко вичесана шкурка м’яко переливається коли будете йти.

Кішки чудово реагують на воду. Якщо привчити кошеня до водних процедур з юного віку, то проблем з купанням не буде. Мити часто вихованця не потрібно, оптимально — 2-3 рази протягом року, бажано в період активної линьки. Сушити кота можна рушником або феном, якщо він буде не проти. Процедура чищення вух і очей має виконуватися щотижня. Зібраний бруд акуратно прибирається ватним змоченим у теплій воді тампоном або диском. Можна застосовувати особливі засоби.

Якщо ви помітили, що виділення змінили колір або набули поганого запаху, потрібно звернутися до лікаря.

Кігті у смугастих домашніх кішок потрібно стригти 2 рази протягом місяця. Робиться це спеціальним інструментом — тримером. Відсікається кінчик у 2-3 мм. Глибше розрізати не можна, там знаходяться нервові завершення. Уперше краще провести процедуру під наглядом ветеринара. Якщо вихованець гуляє на вулиці, то кігті сточуються природним чином, тому стригти можна рідше. Привчати до підстригання нігтів слід з дитячого віку, тоді в дорослому віці проблем не виникне.

Заводчики рекомендують чистити тварині зуби спеціалізованими щітками і пастами. Вони вважаються профілактичним заходом, що призупиняє утворення каменю на зубах. Процедурі слід навчати з молодого віку. для того щоб уберегти домашнього улюбленця від інфекційних хвороб, постійно проводять вакцинацію. Її починають у віці 2-ох місяців, потім ще через місяць.

Наступна процедура виконується протягом року, після цього повторюється на щорічній основі. Ветеринари фокусують увагу, що навіть кішкам, які не виходять на вулицю, потрібні щеплення, адже хворобу можуть занести люди на одязі, взутті або руках.

Обробка тварини від бліх і глистів робиться 2 рази протягом року. Прийом вітамінів потрібен у період линьки. Краще доручити вибір комплексу професіоналам у ветеринарній клініці. Порода схильна до ожиріння. Постійно оглядайте вихованця, оскільки воно викликає проблеми в травному тракті, серцево-судинній системі, суглобах. При нормальній будові тіла кістки відверто не виступають, але промацуються.

У разі відхилення в той чи інший бік необхідно подивитися на раціон і піти до лікаря.

Підготовка

Єгипетський мау відрізняється мисливським азартом, тому перед тим як узяти його в дім, потрібно провести низку підготовчих процедур.

 • Штори, що опускаються, краще прибрати і закріпити особливими кріпленнями. Заводчики пропонують, поки кошеня не подорослішало і не навчилося застосовувати для розваги обладнання для спеціальних робіт, зняти гардини зовсім або повісити їх короткий варіант.
 • Речі, що стоять на полицях шаф, слід відсунути подалі вглиб або прибрати в шафи, що закриваються. Тим більше це стосується предметів, які б’ються.
 • Віконні сітки необхідно дуже ретельно закріпити. Якщо кошеня в запалі гри стрибне на них, вони не повинні випасти одночасно з ним назовні.
 • Потрібно приховати всі електричні кабелі та антени, не залишати без нагляду зарядні пристрої для гаджетів і навушники. Виходячи з практики, вони вважаються найулюбленішими предметами для котячих пустощів.
 • Оскільки порода дуже цікава і зовсім води не боїться, варто захистити від неприємностей маленького улюбленця і закрити акваріуми, унітази, раковини.

Потрібне для цього приладдя

Єгипетська мау невибаглива в утриманні, але їй потрібне власне місце, де вона зможе сховатися і розслабитися. Тому знадобиться котячий будиночок або лежанка. Можна вибрати готове укриття або зробити його своїми силами власними руками. Основна вимога, не встановлювати його в проходах і на протягах. Для утримання потрібні такі речі.

 • Миска. Вибирайте посуд із важким дном, такий складніше буде перевернути. У зоомагазинах вам порекомендують мисочки з металу або кераміки.
 • Лоток. Туалет слід оснащувати в прихованому місці, але воно має бути доступним для кота. Кошеняті краще підбирати невеликий і невисокий лоток, великим особинам його знадобиться поміняти на модель великих розмірів.
 • Наповнювач . Спочатку застосовуйте такий самий, як у заводчика, потім його можна буде замінити.
 • Переноска. Оскільки вам потрібно буде виходити з дому, наприклад, до ветеринара, краще купити спеціальний пристрій для безпечного транспортування вихованця. Вибирають його відповідно до розмірів тварини.
 • Іграшки . Різноманітність іграшок дасть можливість вам забезпечити постійний інтерес кішки. Вони мають пищати, механічно рухатися, висіти на мотузочці. Щоб забезпечити рухливість, однак при цьому зменшити пересування по полицях і шторах, влаштуйте ігродром з мотузяними драбинами, лазалками, стрибалками, якоюсь подобою дерева.
 • Кігтеточка. Цей предмет вкрай потрібен, щоб зберегти меблі від котячого вандалізму. Привчайте до неї мау з дуже і дуже невеликого віку.

Власний простір і власні речі май з ревнощами охороняє. Тому всі спроби вторгнення караються негайно. Будьте до цього готові.

Годування

Порода дуже активна, їй властивий чудовий метаболізм. Але, якщо їй не забезпечити постійну рухливість, тим паче при проживанні у квартирі в місті, кішка швидко набере надмірну вагу. А це небезпечно появою різних хвороб, зокрема судинно-серцевої системи. Ожиріння, спричинене незбалансованим раціоном, призводить до ранньої смерті домашнього улюбленця, тож краще для попередження забезпечувати їм постійну активність, рух.

Серед особливостей позначена схильність котячої братії до алергічної реакції. Виходячи з цих 2-ух причин, потрібно правильно підбирати корм вихованцеві. Його раціон обов’язково необхідно збалансувати, визначаючись під час розрахунку калорій на вік, початкову вагу і ступінь активності. Зазвичай великим особинам на день потрібно 80 Ккал на 1 кг маси тіла. Заводчики попереджають, що, якщо корм тварині не сподобається, вона може усвідомлено почати голодування, проявляючи впертість. Корм може містити не тільки сухі, а й натуральні інгредієнти. Розглянемо дві схеми харчування, а ще наведемо основні мінуси і плюси кожної.

Меню, засноване на сухому кормі

Усі фахівці зазначають, що для харчування мау потрібні спеціалізовані суміші преміум або супер-преміум класу. Це потрібно щоб унеможливити реакцій алергії, до яких схильна порода. Слід чітко дотримуватися рекомендованого дозування, згаданого в інструкції виробником. При перемішуванні сухого корму і консервів, вибирайте їх однієї марки.

До плюсів подібної схеми належить зручність для господарів: не потрібно готувати, підбирати продукти і розраховувати збалансовану порцію, все вже зроблено. Крім того, таке харчування має дуже довгий період зберігання. Серед недоліків необхідно виділити велику ціну сухих сумішей класу преміум, певну одноманітність пропонованих варіантів.

Заводчики відзначають, що якщо у кішки виявилася алергічна реакція на один з елементів, то знадобиться поміняти марку повністю, оскільки видалити або замінити його в готовому кормі можливим не представляється.

Меню із застосуванням натуральних продуктів

Застосовувати можна тільки нежирне яловиче м’ясо або телятину, також вітаються курка та індичка. Заздалегідь м’ясні продукти краще піддавати термічній обробці. Деякі тварини дуже добре харчуються відвареними субпродуктами. Дозволена риба. Заводчики загострюють увагу, що бажано застосовувати виключно морські види, оскільки річкові більш кістляві та містять гельмінти. Рибу, як і м’ясо, потрібно заздалегідь відварювати.

Як гарнір підходять яйця, варені овочі та каша (краще рис або гречка). Тільки раз протягом тижня необхідно додати в меню кисломолочні продукти, щоб нормалізувати роботу кишково-шлункового тракту.

Плюси натуральних продуктів зрозумілі. Насамперед вони дешевші, також, їх легко можна знайти в холодильнику, бо й господарі ними харчуються.

Різне чергування елементів дає можливість змінити меню. Оскільки страви складаються з кількох продуктів самим господарем, то якщо є наявність алергічної реакції на один із них, його легко можна замінити. Людина сама вибирає продукти, тому існує впевненість у якості кожного. Мінуси здебільшого зводяться до непостійних витрат, зайнятості та ліні господарів. Зрозуміло, на приготування їжі потрібен час. Безсумнівно, на перших порах буде не легко розраховувати поживність і скласти правильний раціон, але з практикою прийде досвід. Ще одна умова — добавка мінералів і вітамінів. Тут допоможуть заводчики або ветеринари.

Перш ніж віддати кошеня, чесний заводчик обов’язково ознайомить майбутнього власника з кормом, який тварина вживала. А ще попередить про всі тонкощі дотримання харчування. Маленьких мау слід годувати п’ять разів на день, потроху роблячи меншу кількість до 2-ох до однорічного віку. У перший час необхідно дотримуватися харчування заводчика, але по закінченню певного часу його можна переглянути. Не можна в жодному разі годувати кішку смаженим, солоним і гострим. Не їй давайте їжу з хазяйського столу або відходи від їжі.

Якщо ви хочете годувати вихованця натуральними продуктами, пам’ятайте, м’ясо і риба обов’язково вимагає підготовчої термічної обробки. Це звільнить тварину від виникнення глистів. Серед потрібних правил — цілодобова наявність чистої води.

Під час вибору готового корму необхідно подивитися на деякі особливості та відмінності між класами «преміум» і «супер-преміум».

 • Кормові суміші супер-преміум класів містять достатню кількість білків, жирів і вуглеводів. Протеїнові компоненти — м’ясні, часом у вигляді горохового або картопляного протеїну. Глютен із кукурудзи не застосовується. Як вуглеводи додається овес, рис, ячмінь. Вони мають низький ступінь алергенності, добре перетравлюються організмом тварини.
 • До складу корму класу преміум входять пшениця і кукурудза, на них у певних котів буває алергічна реакція.
 • Консервантами служить суміш токоферолів і розмарин, вони ж відіграють роль антиоксидантів. Якщо в описі корму не вказано список консервантів, то він не може вважатися класом «супер».
 • Вартість кормової суміші «преміум» нижча.
 • Щоб зробити правильний вибір і не витратити гроші на дорогий корм даремно, ретельно читайте опис, вивчайте склад. Якщо є наявність запитань, радьтеся із заводчиком або ветеринаром.

Розведення

Заводчики попереджають, що непрофесійний підхід до в’язки вже якось ледве не знищив усю породу, тому перш за все необхідно отримати якнайбільше інформації щодо цієї процедури. І основне, схрещувати з іншими породами не можна.

Перша в’язка

Знайомство з парою можна починати вже після 10 місяців. Не забувайте, що кішка має вільний характер, тому не потрібно чекати, що їй відразу сподобається перший же представник. Тут важливий персональний підхід, хоча за всіма головними критеріями в’язка єгипетської мау мало виділяється від інших порід. Парування може бути тільки на третю тічку. Перші дві потрібно пропустити, щоб котячий організм утворився. В іншому випадку кішка застосовує сили не на розвиток, а на виношування, народження і годування потомства, що позначиться на її здоров’ї. Після її відновлення може не досягти нормального рівня, час буде втрачено. Тому необхідно прислухатися до думки професіоналів і дочекатися третьої тічки.

Як визначити її настання? Ретельно аналізуйте поведінку тварини. Якщо вона стала лагіднішою, регулярно треться і муркоче, притупує передніми лапками так, наче щось наминає, значить, почалося.

Ще одна ознака — тварина пригинається до поверхні підлоги, не лягаючи на неї, і піднімає зад нагору, муркочучи при цьому.

Перша в’язка — серйозний крок. Краще провести її до півтора року. З віком з’являються проблеми. Приглушити тічку медичними засобами не слід. Такий вплив зашкодить здоров’ю самки та її майбутньому потомству. Можуть проявитися порушення у функціонуванні статевої системи матері, які викличуть захворювання у малюків. Досвідчені заводчики пропонують під час першої в’язки застосовувати одного розв’язаного партнера.

Малодосвідчений мау може загубитися. Перед в’язкою кіт і кішка повинні пройти повне мед. обстеження. Ветеринар дасть висновок про те, що всі щеплення в наявності, якщо ні, варто і зробити. Крім того, обох партнерів необхідно проглистогонити за кілька тижнів до наміченої події.

Обов’язково обстрижіть мау кігті, щоб під час ігор, які бувають дуже агресивними, вони не поранили один одного. Тільки не мийте вихованців перед в’язкою. Ви позбавлені їхнього вираженого аромату, що приваблює представників іншої статі.

Якщо мау необхідна для племінного розведення, то до першої в’язки слід брати участь у виставці, щоб фахівці дали власний висновок і оцінку.

Процес

Прийнято привозити кішку до кота, а не навпаки. Це правило викликане таким чином. Більш полохливі і боязкі коти лякаються незвичної обстановки, а сміливі насамперед почнуть досліджувати незнайому територію і цілити її, що не принесе задоволення власникам. Зазвичай самку приводять на другу або третю добу тічки. У гостях її залишають на якийсь час, що залежить від індивідуальних бажань партнерів, частіше близько 3-5 днів.

Під час знайомства участь господарів зводиться до нетривалого спостереження за поведінкою на першому кроці. Потім її необхідно зменшити. Краще пред’явити для вихованців індивідуальне приміщення. Якщо кіт оцінить самку гідно, то доглядати почне відразу. Тепер усе залежить від кішки. Можливо, спочатку вона проявить агресію. Якщо це виражено у формі гри, то партнерів можна залишити, якщо ні, то, можливо, кіт самці не сподобався, і їхня в’язка не відбудеться.

Щоб створити прекрасні умови, застосовуйте звичайні для вихованців предмети: іграшки, миски, лотки. Це заспокоїть його, створить затишну обстановку, роблячи менше хвилювання.

Вагітність і пологи

Після вдалої в’язки вагітність можна буде визначити вже після трьох тижнів. Максимальна частота пологів не повинна перевищувати одного разу протягом року. Організм повинен встигати відновитися після пологів і періоду лактації. У середньому термін виношування дитинчат становить трохи близько 10 тижнів. Зазвичай у посліді від 5 до 6 малюків.

Цікавий той момент, що коти мау беруть участь у вихованні потомства, а часом допомагають кішці під час пологів.

Виходжування потомства

До місячного віку єгипетська мау повністю піклується про малюків, годує, вилизує, оберігає. Потім вона починає відлучати малюків від грудей, щоб привчити їх харчуватися дорослою їжею. До тримісячного віку кішка здатна навчити потомство всіх премудростей проживання в будинку: знаходження їжі, відвідування туалету, гігієни. Завдяки цьому забирати від неї кошеня бажано в цей період.

У віці від півроку до 7 місяців у кошенят починають змінюватися зуби. Іноді «молочні» запізнюються з випаданням і ось тоді утворюється подвійний ряд зубів, що призводить до некомфортного стану і зайвої чутливості. Необхідно зауважити, що малюки народжуються з очима не зеленого кольору. Вони зеленіють лише до третього місяця, а повне закінчення відбудеться лише до 1,5 років. Якщо в 3-4 місяці очі зеленими так і не стали, то кошеня вважається не виставковим.

Спадщиною від диких родичів вважається фаззинг — маскувальне явище, властиве кошенятам у віці до 20 тижнів. У цей період цятки практично зникають під захисними білястими волосками, що з’явилися, що ускладнює оцінку забарвлення. Сріблясті малюки з’являються на світ із блідо-сріблястою шерстю, проте трапляються і чорні представники. Характерною рисою сріблястих кошенят від димчастих є вуса. У перших вони білі, у других — чорні.

Заводчики думають, що чим світліший відтінок при народженні, тим краще. На світлій шубці плями контрастніші. Димчасті представники з віком ще стають темнішими, тому малюнок стає не таким надто помітним. Заводчики знають, що в одному посліді можуть бути малюки різних кольорів, зокрема чорні або «мармурові». Зрозуміло, вони абсолютно не підходять для виставок, однак, будуть чудовим компаньйоном за набагато меншу плату.

Якщо ви хочете знайти домашнього вихованця для душі, а не для розведення, то, можливо, це ваш варіант.

Вибір кошеняти

На превеликий жаль, у Російській Федерації важко придбати малюків цієї породи, оскільки вітчизняних заводчиків вкрай мало. Обумовлено це тим, що родоначальники перебувають в Америці, придбати у них племінну тварину проблемно і дорого. Основна вимога під час купівлі — підбирати розплідник, що проявив себе, активно працює кілька років і має певний статус. Оскільки порода невелика, можливо, доведеться бронювати кошеня заздалегідь.

Під час покупки добре ознайомтеся з комплектом документів. Родовід має містити підтвердження кількох поколінь прадідів. Пам’ятайте, що дитина єгипетської мау коштує дорого. Вартість не виставкових представників стартує від 35 тисяч рублів. Племінні виставкові дитинчата оцінюються в 50 тисяч і вище, доходячи до 150. Все може залежати від забарвлення, дуже дорогий сріблястий.

Головні характеристики підбору такі.

 • Очі та вушка мають бути чистими.
 • Шерсть гладкою і блискучою, здоровою.
 • Грайлива й активна дитина — перша ознака її відмінного здоров’я.
 • Задні лапки згідно з параметрами породи довші за передні.
 • Хвостик без заломів і недоліків, рівний.
 • Подивіться дуже уважно на колір очей. У 3 місяці вони вже починають набувати зеленого відтінку, а в 3,5 вони вже зелені.
 • Малюнок у вигляді кілець на шиї не змикається до кінця.
 • Необхідно перевірити, щоб у сріблястих кошенят не було ніде цяток коричневого або бруднувато-сірого відтінку. Вони зобов’язані бути тільки сірі.
 • У малюків із бронзовим забарвленням справжній малюнок можна розглянути на мордочці.
 • Димчасті представники з дорослішанням стають темними, тому чим вони світліші, тим краще.

Дуже повно оцінити красу і породисті якості можна тільки після трьох місяців. У цьому ж віці рекомендується забирати кошеня в інший дім. Воно вже стане міцнішим, навчиться премудростей, пройде вакцинацію.

Кастрація

Якщо ви не плануєте займатися племінним розведенням, а придбали домашнього улюбленця для душі, то краще піти до лікаря для здійснення цієї операції. Як доводить практика стерилізовані тварини живуть довше і рідше хворіють. Оскільки характер мау в статевий період скажений, то злагодити з нею буває не так і просто.

А гасити симптоми гормонами шкідливо, це здатне викликати захворювання статевої системи. Тому експерти рекомендують стерилізувати вихованця. Процедуру проводять досвідчені лікарі. Вік мау не має бути більшим за 9 місяців, оскільки до цього віку з’являються початкові ознаки статевої охоти.

Виховання

Єгипетська мау з малих років вимагає до себе дуже високої уваги. Її активність регулярно слід спрямовувати в необхідне русло. Тут знадобиться наполегливість, завзятість і винахідливість. Якщо все пустити на самоплив, кішка сама знайде собі розвагу, тоді мало не здасться, особливо у квартирі в місті. Або вона пуститься в іншу крайність, стане багато спати і їсти, що обов’язково зашкодить здоров’ю.

Високий інтелект породи дає можливість улюбленцям досить швидко освоюватися на новому місці, аналізувати дії та характер усіх членів родини. У зв’язку з цим необхідно вигадати якийсь кодекс правил, якого повинні дотримуватися всі підряд. Якщо хоч хтось відступиться, кішка зрозуміє, що так можна, і відучити її буде вельми важко.

До головних вимог належать такі.

 • Не годувати вихованця зі столу і з власної тарілки. Для приймання їжі влаштуйте йому спеціальне місце.
 • Не потрібно дозволяти красти їжу зі столу і просити її під час приймання гостей.
 • Не дозволяйте кішці скакати на кухонний стіл або місце, де готують їжу.
 • Остерігайтеся тілесних покарань, краще застосовуйте систему заохочень.

Порода здатна до навчання. Займіться дресируванням, воно дасть можливість захопити не тільки кота, а й вас. Вчіть нові команди, слова, дії. Мау можна виводити на вулицю, застосовуючи шлейку. Спочатку походіть з нею вдома, дайте тварині до неї звикнути.

Не забувайте, що порода південна, а це означає, що вона боїться вітру, морозу та вогкості. Тому в неприємну погоду краще залишитися вдома.

Про особливості породи єгипетська мау дивіться в наступному відео.

Весь вигляд щільної тілобудови, м’язиста, з добре розвиненим кістяком, до того ж, вишукана Розмір середній Вага, кг 2,5-5 Шерсть тонка, коротка, шовковиста, має високі захисні властивості, щільно прилягає до тіла Довжина шерсті короткошерста Особливості шерсті гладкошерста Підшерстя немає Офарблення: димчасте з темним малюнком, бронзове з малюнком кольору каштана, сріблясте з малюнком попелястого кольору, світло-бронзове з малюнком мідного кольору; найпопулярніший сріблястого кольору з малюнком попелястого кольору Малюнок таббі, плямистий Трьохколірна немає Буква М на лобі так Морда (фільтр) витягнута Розмір вух великі Форма вух округлий кінчик Пензлики на вухах так Очі великі Колір очей зелені Хвіст (фільтр) довгий Лапи середні Пухнастий хвіст немає Схожість схожа на леопарда

Загальний опис дуже активна і товариська, не любить самотності Лагідність дуже лагідна Доброзичливість доброзичливість доброзичлива Інтелект розумна Активність дуже активна та енергійна Грайливість грайлива Ледача ні Слухняна так Любить воду так Щуролов так

Підходить для житлової площі так Підійде для дітей так Складність догляду нескладний догляд Догляд за шерстю виражається в щотижневому розчісуванні

Позначки:, ,
close